Článek
„V těch nejkritičtějších místech vytváříme stupně. Okraj vždy tvoří trám z akátového dřeva, které je mimořádně odolné, výplň pak kusy vápence,“ řekl Novinkám vedoucí Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet. Dělníci používají při pokládce kamenů techniku stětování.
Jde o starý a tradiční způsob stavby cest. Kameny jsou ukládány na výšku, a to těsně vedle sebe. Kladou se nastojato, špičkou vzhůru, a mezi ně se vkládají menší kameny a štěrk. Momentálně se pracuje u kaple sv. Barbory. Každý rok se bude zpevňovat povrch tam, kde je to nutné.

Svatý kopeček s křížovou cestou je dominantou Mikulova.
Stezka na Svatý kopeček u Mikulova měří zhruba kilometr. Její vrchol je ve výšce 363 metrů nad mořem najdeme zde 14 kaplí a další tři drobné stavby. Stezka je jednou z nejstarších křížových cest na Moravě, vedle toho láká i milovníky pikniků.
„Práce jsou v tomto terénu skutečně náročné, a to jak vzhledem ke složité dopravě materiálu, tak také kvůli vysoké vytíženosti stezky návštěvníky. Prosíme tedy o maximální ohleduplnost k řemeslníkům,“ uvedl Kmet.

Práce u kaple sv. Barbory
Zdůraznil, že na místo se nelze dostat auty. Nezbývá jim než nosit materiál nebo jej vozit s využitím koleček na vzdálenost i několika desítek metrů.

Před pokládkou kamenů
Svatý kopeček je současně duchovní i výletní místo, přírodní rezervace, a kromě klasické stezky je na něm i stezka naučná. Příchozím vysvětluje, nakolik je toto místo po přírodní stránce jedinečné mimo jiné skladbou vzácných rostlin a živočichů, včetně teplomilného hmyzu.