Článek
Na případná rizika upozornily obce vodárenské společnosti jako správci vodovodní sítě a požádaly obce o vyhlášení výjimečných opatření.
„Je sucho, zalévají se zahrady, napouštějí se bazény, proto vydáváme doporučení s vodou šetřit a chceme po obecních úřadech, aby omezily na svých územích užívání pitné vody k těmto účelům,“ uvedla Eliška Windová, mluvčí společnosti Vodovody a kanalizace v Břeclavi.
Jak budou města a obce nařízení kontrolovat? Jen na ohlášení, shodují se. „Zabývat se budeme jen podněty, které přijdou na vodoprávní úřad,“ řekla Jana Hänigová z odboru životního prostředí na radnici v Hustopečích. Tomu, kdo nařízení nedodrží, hrozí pokuta až padesát tisíc korun.
Jeden člověk a jeden den = sto litrů vody
Podle statistik, které si nechali vodohospodáři zpracovat, spotřebuje jeden dospělý zhruba sto litrů vody denně. Pouze pět procent přitom využije na pití a vaření. „Zbytek tvoří splachování, sprchování a tak dále. To omezit nechceme, ale napouštění bazénů a zalévání zahrad z vodovodního řadu může být problém,“ dodala Windová. Opatření se týká nejjižnějších částí Moravy a asi sedmdesáti obcí a měst, kde je problém s pitnou vodou kvůli nízké hladině spodních vod. „Oslovili jsme proto městské úřady v Hustopečích, Břeclavi a Pohořelicích a další,“ upřesnila Windová.
Na Hustopečsku, kde musí šetřit vodou asi dvacítka obcí, je situace komplikovaná také tím, že vodohospodáři rekonstruují velký vodojem v Pouzdřanech. „Proto je pitné vody v této oblasti méně,“ uvedla Windová. Zákaz se naopak netýká Břeclavi ani části Podluží, Kostic nebo Tvrdonic. Tady lidé využívají vydatných zásob vody z Kančí obory.
Velká spotřeba v turistických destinacích
Důvodem úbytku vody může být kromě horka a sucha i nápor turistů. Jako například v turisticky oblíbených Valticích se zhruba osmnácti tisíci ubytovacích míst. „Když přijede z výletu zpět do města na dva tisíce lidí mezi pátou a sedmou hodinou na kole v tomto počasí a chtějí se osprchovat, pak je problém. Skutečně jsme už zaregistrovali pokles tlaku ve vodovodním řadu,“ řekl starosta Aleš Hofman (VALTIČANÉ 2018).
Způsoby řešení podle něj jsou. „Řešením by bylo propojení vodárenských sítí Jihomoravského kraje s Vysočinou anebo s Kančí oborou v Břeclavi, kde je vody dost i v tomto období. Už se o tom mluví,“ dodal Hofman.
Vodu do bazénu přivezou
Pokud si někdo nestihl bazén napustit, nic není ztraceno. Vodovody a kanalizace nabízejí, že vodu do bazénu přivezou za poplatek v cisterně. „Jde o to, že tímto způsobem můžeme spotřebu vody regulovat. Nestane se tak to, že se dnes rozhodnou všichni napustit bazény a tlak v síti klesne natolik, že voda nepoteče vůbec,“ zdůvodnila Windová.
Jedním z dotazů, na který v těchto dnech musejí správci vodovodů odpovídat, jsou i obavy majitelů aut, jestli budou v létě fungovat myčky. „Samozřejmě, těm provoz zakazovat nebudeme, umývání aut doma vodou z vodovodu je ale v tomto období nepřípustné,“ dodala.