Hlavní obsah

Darujte krev ještě před dovolenou, prosí dárce nemocnice v Hodoníně

Hodonín

V letních měsících přibývá úrazů. Nemocnice TGM Hodonín vyzvala proto dárce krve, aby darovali krev a doplnili tak krevní zásoby. Zemí, po jejichž návštěvě nelze krev darovat vzhledem k riziku různých chorob, navíc přibylo. Nemocnice proto žádá dárce, aby přišli ideálně ještě před dovolenou.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Ilustrační foto

Článek

„V letních měsících je krev více potřeba, rádi bychom proto doplnili zásoby. Každá kapka krve je obzvlášť důležitá, v létě přibývá úrazů, dopravních nehod i krvácivých stavů, potřeba krve proto narůstá,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Kotásková.

Lidé by podle mluvčí měli krev darovat ideálně ještě před odjezdem na dovolenou. „Bohužel, pobyt v některých zemích limituje dárce z hlediska možného rizika chorob, které se zde vyskytují, což pro nás znamená i riziko, že po svém návratu nebudou moci určitou dobu krev darovat. Budeme proto rádi, pokud svůj odběr absolvují ještě před odjezdem,“ vysvětlila mluvčí.

Počet zemí, jejichž návštěva je spojena s omezením darování krve po návratu do České republiky, vzrostl, hlavně kvůli zvýšenému počtu případů infekce virem západonilské horečky v Evropě. „Vyřazení z dárcovství krve po dobu 28 dnů se tak týká i těch, kteří stráví noc v Itálii, Maďarsku, Rumunsku, pevninském Řecku, Srbsku, v oblasti NP Camargue ve Francii či španělských regionech Andalusie a Extremadura,“ upřesnila mluvčí.

Nemocnice v Hodoníně potřebuje všechny krevní skupiny. Odběrová centra jsou k dispozici vždy v pondělí a úterý od 6.00 do 8.00 hodin.

Související témata:

Výběr článků

Načítám