Článek
O vítězi rozhodne odborná porota v čele s děkankou Harvard GSD Sarah M. Whiting 20. ledna 2026. Prezentace pěti rozpracovaných návrhů veřejnosti se uskuteční 8. září.
Ikonická budova z přelomu 60. a 70. let minulého století má za sebou rozsáhlou rekonstrukci, která se završila v dubnu. Posledním kamínkem do mozaiky zůstává revitalizace náměstí Miloše Formana před objektem.
„Předpolí hotelu je významným bodem městské krajiny, jehož obnova může nabídnout nový impuls nejen centru města, ale i jeho obyvatelům a návštěvníkům,“ konstatoval náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN) s tím, že nejlepším způsobem, jak nalézt shodu nad budoucím uspořádáním prostranství, je zorganizovat mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěž, jež prověří rozvojové možnosti lokality.
Klání vyzývá k hledání inovativních a vizionářských řešení, která vnímají veřejný prostor a architekturu jako prolínající se vrstevnatou městskou krajinu.
„Budeme usilovat o to, aby se v návrzích akcentovala zeleň, vodní prvky a podobně. Rozhodně nechceme, aby na piazzettě vzniklo třeba parkoviště, ale vybudovalo se něco, co bude dávat smysl,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09), podle které náměstí dospělo do naprosto neúnosného stavu.
Piazzetta původně sloužila jako střecha podzemního parkoviště s rampami a z třetiny nebyla přístupná veřejnosti. Ze soutěže by mělo vzejít kvalitní veřejné prostranství. Plocha o rozloze 3200 m2 skýtá podle odborníků nebývalý prostor pro architektonické a urbanistické vize.
Výjimečná plocha
„Taková parcela už v centru není. Pro architekty z celého světa je to neopakovatelná příležitost podílet se na dotvoření Pařížské ulice a významné části Starého Města,“ poznamenal Igor Kovačevič z neziskové organizace CCEA MOBA, která soutěž realizuje.
Zadáním je navrhnout komunikace, tedy schody a výtah, a nutné technologické zázemí pro podzemní parkování, a komerční nájemní plochu. Minimálně 3000 m2 musí zůstat přístupných veřejnosti, přičemž alespoň 600 m2 by mělo náležet zeleni, případně další vegetaci.
Odstranění bariér a vhodné začlenění technologických a komunikačních ploch zajistí, že místem bude opět možné přirozeně procházet – pěšky, s kočárkem i na kole. Organizátoři soutěže věří, že náměstí tak naplní potenciál stát se novým kultivovaným místem moderní metropole, štědrým k veřejnosti a zohledňujícím potřeby hotelu a jeho hostů.
Revitalizace piazzetty navíc přispěje k pocitovému prodloužení ulice Pařížská až na Dvořákovo nábřeží. Náklady na úpravu celého prostoru činí podle odhadů 150 milionů korun.
Hledání ideálního návrhu na revitalizaci okolí hotelu začalo v roce 2019. V neveřejném výběrovém řízení byl jako nejlepší vybrán projekt Staroměstská brána, který řešil obnovu budovy i širšího okolí. Vyvolal však debatu, a tak se investoři rozhodli pokračovat v revitalizaci místo prostřednictvím samostatného projektu.