Článek
Stezka slavnostně otevře 18. července na Den poutníka v Mělníku, kde se Ludmila údajně narodila. Trasa dlouhá 132 kilometrů končí v Tetíně, který si 20. září připomene 1100 let od přenesení jejích ostatků na Pražský hrad.
„Rok 2025 bude pro náš spolek ve znamení nových poutních cest, duchovních témat a podpory šetrného turismu. Spolupracujeme nejen s kraji a státními institucemi, ale nově chceme spolupráci rozvinout i se soukromými zemědělci - chceme rozvíjet agroturistiku v duchu udržitelnosti,“ řekla Miroslava Janičatová za spolek Svatá Ludmila, který vznikl roku 2015 s cílem popularizovat panovnici a připravit výročí 1100 let od jejího umučení v roce 2021.
Nová stezka je rozdělena na jedenáct etap, přičemž každá z nich nabídne různé otázky k zamyšlení, které budou souviset s osobností Ludmily nebo daným místem. Směřuje místy, kde před více než tisíci lety vznikal raně středověký český stát. Poutníci uvidí hradiště, kde Přemyslovci rozhodovali o politickém uspořádání země, kde se kníže Václav učil latinsky a kde kněžnu zastihla smrt.
Stezka propojuje Beroun, Tetín, Budeč, Levý Hradec, Karlštejn, Mělník a Srbsko a rovněž prochází územím Prahy 1, 2, 5 a 6. Kromě hlavní trasy se lze vydat i na vedlejší okruhy. Jeden pražský například poutníky zavede k bazilice sv. Ludmily v Praze 2.
Cesta je značená tabulkami Klubu českých turistů, které obsahují QR kódy, jež přes chytrý telefon posunou zájemce na mapu stezky, kde se dozvědí více o jednotlivých zastávkách. „Většinu trasy nebylo třeba upravovat, vede po značených trasách Klubu českých turistů,“ přiblížila Janičatová s tím, že úseky se zaobírají různými tématy.
Pro více informací na web
Další informace skýtá webová stránka Prague City Tourism. „Duchovní dědictví Prahy je nesmírně atraktivní pro křesťanskou komunitu, proto jsme se rozhodli nabídnout speciální stránku, která obsahuje unikátní seznam poutních míst a stezek, které vedou přes Prahu,“ řekla místopředsedkyně představenstva městské firmy Jana Adamcová.

Mapa Stezky sv. Ludmily.
V Praze pouť vede přes baziliku svatého Jiří na Pražském hradě, kam z Tetína tělo umučené světice přenesl v roce 925 její vnuk kníže Václav. Odsud se poutníci vydají přes kostel sv. Václava na Smíchově k novému kostelu Krista Spasitele na Barrandově, kde se nachází ikona zobrazující Ludmilu, která v roce 2021 putovala po Česku.
„Nejdůležitější na celé stezce je podpora uvědomělého vlastenectví. Stezka a navazování na kulturní tradice našeho národa může vnitřní vlastenectví hodně podpořit,“ poznamenala starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). Starosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS) věří, že stezka přispěje k tomu, že si budeme více uvědomovat křesťanské základy našeho státu. „A že třeba lidé také přijdou na nové cesty ve svých životech,“ podotkl.
V další fázi se spolek Svatá Ludmila hodlá zaměřit například na budování infrastruktury, například ubytovací kapacity.