Článek
Historická spojnice mezi Prašnou branou na náměstí Republiky a Pražským hradem představuje stěžejní koridor místní turistiky. Vede přes Karlův most, Staroměstské i Malostranské náměstí.
„Obraťte se prosím na Magistrát hlavního města Prahy. Je to v jeho kompetenci,“ reagovala pro Novinky stroze mluvčí Šárka Bednářová za Národní památkový ústav, který má tak ve věci očividně „svázané ruce“.

Bizarní obchody pro turisty na královské cestě v Praze
Vedení města se hájí tím, že nemůže zasahovat do soukromého vlastnictví. „Magistrát může ovlivnit sortiment zboží a služby pouze v budovách hlavního města Prahy, a to v rámci nových smluv, což se v posledních letech postupně daří. Nemáme ale žádný vliv na zboží či služby nabízené v soukromých objektech,“ řekl Novinkám mluvčí magistrátu Vít Hofman s tím, že ani rada, ani zastupitelstvo nemohou podnikat opatření vůči sortimentu a službám v cizích objektech. „To určitě možné není, musíme respektovat zákony,“ dodal.

Bizarní obchody pro turisty na královské cestě v Praze
Městská část Praha 1 se tak alespoň snaží prostory, které vlastní a pronajímá, v tomto ohledu kultivovat. „Městská část již několik let standardně zahrnuje do nájemních smluv na nebytové prostory povinnost nájemců označovat své provozovny v souladu s dokumentem Manuál pro kultivovanou Prahu. Dodržování tohoto manuálu je jednou ze zásadních podmínek nájmu,“ řekla Novinkám mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová.

Bizarní obchody pro turisty na královské cestě v Praze
Manuál v dokumentu nájemcům v Praze 1 zakazuje provozovny jako nonstop bary a diskotéky, hazardní herny, směnárny, sázkové kanceláře, prodej pyrotechniky, sex-shopy a erotické salony. Zakázány jsou rovněž prodejny suvenýrů bez vazby na české tradice, prodej vojenského vybavení a předmětů s extremistickou tématikou. Městská část v manuálu rovněž zakazuje provozování prodejen návykových látek. V soukromém vlastnictví nicméně takovéto druhy podniků na Královské cestě fungují.

Bizarní obchody pro turisty na královské cestě v Praze
„Cílem městské části Praha 1 je dlouhodobě kultivovat veřejný prostor historického jádra, a Královská cesta – nejfrekventovanější turistická trasa v celé zemi – je jeho zcela zásadní součástí. Často totiž formuje první dojem turistů o celé České republice. Současný stav, kdy architektonické skvosty hyzdí nevkusné výlohy, kýčovité figuríny a agresivní světelné poutače, je neudržitelný,“ popsal Novinkám zastupitel Prahy 1 Giancarlo Lamberti (TOP 09), který se touto problematikou zabývá.
Co znamená „vizuální smog“?
Sousloví vizuální smog urbanisticky označuje přehnané a nevkusné zaplnění veřejného prostoru, například do očí bijícími poutači. Tak jako vzdušný smog znečišťuje ovzduší, vizuální smog svou křiklavostí přehlcuje zrak a může tak mít vliv na celkově nepříjemný dojem z daného prostředí.

Bizarní obchody pro turisty na královské cestě v Praze
Zastupitel rovněž potvrdil již zmiňovanou skutečnost, že jedním z hlavních problémů je soukromé vlastnictví velké části objektů podél Královské cesty. „Co se týče vnějšího vzhledu provozoven, řešíme to s památkáři. I oni ale naráží na limity současné legislativy. Tam, kde jako samospráva máme pravomoci, jednáme rázně,“ dodal Lamberti a podotkl, že považuje za nezbytné otevřít diskuzi o novele zákona o památkové péči tak, aby bylo možné efektivněji současný stav požadovaně omezovat.