Článek
Čelanská sama mývala odchytla a v kleci převezla z Teplicka na jih Čech do zoo v Táboře, která má jako jediná v České republice výjimku a může tato zvířata chovat i přijímat. Samice dostala jméno Boženka. Neměla žádné označení ani registraci. Nyní je v karanténě a v táborské zoo dožije.
Chovají tam už šest dalších mývalů. Většinu z nich přivezli lidé poté, co před dvěma lety začal platit zákaz chovu těchto savců. Invazivní druhy se považují za nezvané hosty, kteří k nám doputovaly například kvůli změně klimatu či je sem přivezl člověk a v naší přírodě se nikdy nevyskytovaly. Majitelé musí mít taková zvířata zaregistrovaná a zamezit jejich rozmnožování. Pokud to tak není, hrozí jim vysoké pokuty.

Lucie Čelanská se zachráněnou samicí mývala severního
„Mýval severní patří mezi 88 druhů zvířat a rostlin, které se jako invazivní nesmějí v EU chovat. Zákaz se netýká jen soukromých chovatelů, ale také zoologických zahrad, ve kterých mohou chovaná zvířata pouze dožít. Naše zoologická zahrada však získala od ministerstva životního prostředí výjimku, díky které do ní jakožto jediné zoo v Česku půjde mývaly umísťovat i v budoucnosti,“ řekl ředitel táborské zoo Evžen Korec.
„Směrnice EU o invazivních druzích je nesmyslná a nedomyšlená, na což jsem upozorňoval ještě předtím, než vstoupila v platnost. Zásadním problémem je to, že invazivní druhy určuje plošně, aniž by brala v potaz lokální specifika,“ kritizuje nařízení Korec.
Táborská zoo musela kvůli novým zachráněným mývalům rozšířit výběh. Dá se totiž očekávat, že těchto roztomilých medvídků, které proslavila i věta strýce Pepina z filmu Postřižiny „Nudíte se? Kupte si medvídka mývala,“ bude v jihočeské zoo přibývat.
Mýval severní pochází ze Severní a Střední Ameriky. Přední tlapky má šikovné stejně jako opice, dokáže si otevřít dveře na kliku a třeba i ledničku. Pokud má v blízkosti vodu, svou potravu si před konzumací omývá či otírá.