Hlavní obsah

Zemřel propagátor kosmonautiky Pavel Toufar

26. 9. 2018, 19:31

Ve věku 70 let ve středu po těžké nemoci zemřel propagátor kosmonautiky, spisovatel a novinář Pavel Toufar. S odvoláním na zdroje blízké rodině o tom informoval server Aktuálně.cz. Toufar psal především literaturu faktu, napsal i několik prací science-fiction a několik desítek populárně naučných prací. V roce 1997 obdržel literární Cenu Egona Erwina Kische za knihu Smrt číhá mezi hvězdami.

Foto: Profimedia.cz

Pavel Toufar na snímku z roku 2010

Článek

Toufar podle serveru v roce 1969 napsal například největší počet článků v různých československých časopisech, v nichž popularizoval americký vesmírný program Apollo a hlavně historický let kosmické lodě Apollo 11 k Měsíci.

V 70. letech se stal jako velmi mladý právník a publicista členem Mezinárodního institutu kosmického práva (IISL) při Mezinárodní astronautické federaci. Od poloviny 80. let spolupracoval s Československou, později Českou televizí na popularizaci a komentování řady kosmonautických událostí. Byl také šéfredaktorem týdeníku Signál, pracoval ve vydavatelství Ringier či v nakladatelství Integra.

Toufar působil jako aktivní účastník některých experimentů spjatých s kosmickým výzkumem, například zkoumání sociální izolace a senzorické deprivace skupiny výzkumníků. Od roku 2008 se aktivně podílel na podpoře české vědecké účasti v mezinárodním experimentu Mars 500, který měl připravit posádku na dlouhý let k rudé planetě.

Reklama

Související témata:

Výběr článků