Článek
Znalec díla Jana Ámose Komenského byl v předlistopadovém období aktivní v disentu, pořádal filozofické semináře, v samizdatu šířil Spisy Jana Patočky a další zakázanou literaturu.
Kvůli podpisu Charty 77 byl propuštěn z Karlovy univerzity, v roce 1982 se stal mluvčím Charty.
Byl spoluzakladatelem Občanského fóra, v roce 1990 se stal prvním polistopadovým rektorem Karlovy univerzity. Za svou akademickou činnost získal devět čestných doktorátů.
Je také držitelem Řádu T. G. Masaryka III. třídy za celoživotní působení.

Radim Palouš na snímku z roku 1999
Palouš je autorem stovek vědeckých prací a článků z filozofie, pedagogiky, filozofie výchovy a obecné didaktiky. Publikoval v Česku i v zahraničí. Mezi jeho díla patří Komenského Boží svět (1992), Rokování o roku (1994), Totalismus a holismus (1996), Světověk a Časování (2000), Ars Docendi (2004), O globalizaci (2005) či Heretická škola (2008).
Radim Palouš
Mluvčí Charty 77, spoluzakladatel Občanského fóra a první rektor Univerzity Karlovy po roce 1989. To vše byl Radim Palouš - pedagog, filosof a komeniolog narozen v roce 1924 v Praze.
Vystudoval filozofii na Univerzitě Karlově, kde byl žákem profesora Jana Patočky. V roce 1948 mu byl udělen doktorát. Kromě filozofie vystudoval i chemii na Vysoké škole pedagogické.
Zabýval se moderní vyučovací technikou a svým dílem přispěl zejména do vzdělávání v oblasti filozofie.
Palouš byl ženatý, měl dva syny. Martin Palouš je pedagog, diplomat a bývalý velvyslanec v USA. Jan Palouš je astrofyzik.