Hlavní obsah

Zemřel jeden z nejbohatších Čechů, podnikatel Martin Ulčák

24. 4. 2020, 20:15

Ve věku 56 let v pátek zemřel na rakovinu podnikatel Martin Ulčák. S majetkem v hodnotě 1,7 miliardy korun patřil podle časopisu Forbes mezi 100 nejbohatších Čechů. Zprávu o skonu podnikatele potvrdil mluvčí Ulčákovy strojírenské skupiny Witkowitz Karel Křivan. Ulčák podnikal prostřednictvím pražské společnosti E-Invest, patřila mu například i firma T-Watt obchodující s elektřinou.

Foto: Michal Doležal, ČTK

Martin Ulčák

Článek

Ulčák vystudoval Vysokou školu ekonomickou a v prosinci 1989 byl předsedou Socialistického svazu mládeže, později Svazu mladých. V roce 1991 se třemi spolužáky založil firmu Geco, která je nyní největším prodejcem tabákových výrobků a má síť trafik. Později se prosadil jako vlivný lobbista, mimo jiné měl blízko k někdejšímu komunistickému funkcionáři Miroslavu Šloufovi, který pomáhal s politickou kariérou Miloši Zemanovi.

Na konci loňského roku představil Ulčák v Ostravě novou značku Witkowitz, která zastřešila osm strojírenských firem s celkem 1400 zaměstnanci, v nichž měl prostřednictvím svých společností rozhodující podíl. Některé z firem dříve patřily do strojírenského koncernu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. Ulčák byl označován za Světlíkova obchodního partnera a spojence a firmy od něj koupil, do některých vstoupil v době, kdy byly v úpadku.

Novinářům tehdy řekl, že cílem je vítkovické firmy znovu postavit na nohy a dosáhnout pro ně respektu ve světě. „Zachránili jsme strojírenskou výrobu, pro mnohé pracovní místa, jedinečné know-how. Nyní musíme dokázat to, co generace před námi - vymýšlet, vyrábět a prodávat světové výrobky,“ uvedl tehdy podnikatel.

Reklama

Související témata:

Výběr článků