Hlavní obsah

Zeman udělí vyznamenání praporčici Tiché, která zahynula ve vrtulníku na Sinaji

14. 11. 2020, 13:10

Prezident Miloš Zeman udělí příští rok ve státní svátek 28. října in memoriam medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, jež zemřela ve čtvrtek na Sinaji po pádu vrtulníku mnohonárodnostních sil.

Foto: Milan Malíček, Právo

Tělo české vojačky Michaely Tiché, která zemřela při pádu vrtulníku na Sinaji, přivezl v pátek český vojenský speciál. Na kbelském letišti v Praze se po příletu uskutečnilo pietní rozloučení.

Článek

Na Twitteru to v sobotu uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Tichá je první vojákyní české armády, která při plnění zahraničních úkolů zemřela.

Tichá zemřela v troskách vrtulníku UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Zřítil se nedaleko oblíbeného egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Stroj patřil k misi MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), která dohlíží na dodržování izraelsko-egyptské mírové dohody.

Podle MFO zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu. Příčinou měla být technická závada. Při nehodě zemřelo šest dalších vojáků, pět Američanů a jeden Francouz. Další americký voják utrpěl těžká zranění.

Přílet armádního speciálu s tělem české vojačky, která zahynula na Sinaji

Tichá se narodila v roce 1993, na Sinaji byla příslušnicí 8. úkolového uskupení české armády, kde se starala o logistiku české jednotky. Do armády podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška nastoupila v roce 2017, v Egyptě byla jako rotmistryně na své první zahraniční misi. Před odletem na misi sloužila na 24. základně dopravního letectva Kbely ve štábu letky.

Při nehodě vrtulníku na Sinaji zahynula česká vojačka

Do hodnosti štábní praporčice povýšil Tichou v pátek ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Reklama

Výběr článků