Hlavní obsah

Zeman odmítl vyhlásit kvůli koronaviru amnestii

28. 3. 2020, 9:11 • Aktualizováno 28. 3. 2020, 9:37

Prezident Miloš Zeman odmítl vyhlásit amnestii. Uvedl to jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Podnět k vyhlášení amnestie dal advokát Petr Toman, zdůvodnil to tím, že by to zmírnilo problémy rodin, jejichž jeden člen je ve vězení kvůli méně závažným proviněním. Tématem se zabývalo ministerstvo spravedlnosti.

Foto: Prima FTV

Projev prezidenta republiky Miloše Zemana

Článek

„Prezident republiky Miloš Zeman obdržel podnět od advokátní kanceláře Toman, Devátý a partneři na vyhlášení amnestie. Prezident tento podnět odmítl, protože je na rozdíl od svých dvou předchůdců zásadním odpůrcem amnestie. Kromě toho tento podnět považuje za škodlivý vzhledem k současné epidemiologické a ekonomické situaci,” napsal Ovčáček.

Toman navrhoval prominout tresty pro ty, kdo byli odsouzeni na méně než jeden rok.

Advokát navrhl Zemanovi vyhlásit kvůli koronaviru amnestii

Koronavirus

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová uvedla, že její resort i tuto možnost zvažuje. Ozvalo se prý několik lidí, nejen Toman.

Amnestie byla na českém území od roku 1990 vyhlášena pětkrát, připomněla ČTK. Nejmasovější udělil k 1. lednu 1990 nový československý prezident Havel. Další amnestii, která se týkala pouze abolice ve věcech nedovoleného ozbrojování, vyhlásil v únoru stejného roku. Další následovaly v letech 1993 a 1998. Zatím poslední amnestii vyhlásil prezident Klaus v roce 2013 ke 20. výročí vzniku ČR.

Reklama

Výběr článků