Hlavní obsah

Ze stravenek „pro socky” se stává byznys, končí u překupníků

22. 2. 2018, 17:59

Část poukázek, v nichž úřady práce od prosince vyplácejí potřebným dávky v hmotné nouzi, končí u překupníků. Za peníze je u nich vyměňují lidé, kteří nemají tyto stravenky od státu kde utratit. Poukázky, kvůli kterým podle informací Práva lidé často čelí označení za „socky”, už dříve zkritizovali zdravotně postižení. Zákon zřejmě dozná změn.

Foto: Archiv Novinky

Stravenky

Článek

Na překupníky stravenek ve čtvrtek v tiskové zprávě upozornily Platforma pro sociální bydlení a senátorka Renata Chmelová (za KDU-ČSL). Od loňského prosince dostávají v poukázkách 35 až 65 procent příspěvku na živobytí lidé, kteří tuto dávku pobírají přes půl roku.

„Stravenky často berou jen dražší obchody a lze jich najednou utratit jen omezené množství, takže nelze udělat jednou za čas větší nákup. Některé základní potřeby za ně navíc nelze koupit vůbec, takže jsou lidé nuceni je pod cenou prodávat u překupníků,” uvedla senátorka.

Mluvčí platformy Martin Špaček popsal případ matky čtyř dětí, která z 8000 korun dostává v hotovosti 5000 korun. Většinu peněz dá za nájem. Za stravenky ve svém bydlišti ale vše potřebné nekoupí a na cestu do města jí nezbývá.

Poukázky proto mění u překupníka, který jí obvykle za ně dá 60 procent jejich hodnoty, uvedl Špaček. „Měsíčně tak matka s dětmi musí z už tak skromného rodinného rozpočtu škrtnout víc než tisíc korun,” dodal.

Poukázky čelí kritice, systém se změní

Chmelová uvedla, že chce podpořit změnu legislativy, která by vydávání dávek v poukázkách zrušila. Stravenky už od počátku kritizuje rovněž Národní rada osob se zdravotním postižených. Podle ní nepříznivě dopadla na lidi s handicapem či na seniory. Příjemci dávky si stěžují na to, že nemají stravenky kde utratit a že placení jimi je pro ně ponižující. [celá zpráva]

Ve Sněmovně také už vznikly dvě poslanecké novely o hmotné nouzi. S jednou přišli zákonodárci ANO, se druhou poslanci KDU-ČSL, ČSSD, Pirátů a TOP 09. Podle obou návrhů by poukázky už neměli dostávat obyvatelé ústavů a domovů pro seniory.

Podle opozičních stran by stravenky neměli mít ani lidé s plným invalidním důchodem, senioři nad 68 let, osoby s příspěvkem na péči ve třetím a čtvrtém stupni, pečovatelé o postižené a ti, co mají opatrovníka.

Případy zvláštního zřetele

Podle ANO by měl být okruh ale užší. Vedle obyvatel ústavů a domovů pro seniory by do něj měli spadat jen lidé s příspěvkem na živobytí do 500 korun měsíčně, dlouhodobě hospitalizovaní a osoby s omezenou svéprávností. U ostatních by úřady mohly v případech „hodných zvláštního zřetele” rozhodnout, zda poskytnou peníze, nebo ponechají stravenky.

Do novely o hmotné nouzi plošné vyplácení části dávek v poukázkách prosadili minulý rok poslanci. Opatření mělo bránit zneužívání pomoci od státu. Za stravenky se dají koupit potraviny či drogerie, ale ne alkohol a cigarety.

Reklama

Související články

Výběr článků