Hlavní obsah

Zatopení u nás nehrozí, ujišťují provozovatelé jeskyní turisty vyděšené po dramatu v Moravském krasu

2:30
2:30

Poslechněte si tento článek

Blansko

Návštěvníci žádné ze čtrnácti zpřístupněných jeskyní v Česku se nemusí bát toho, že by je přívalový déšť mohl uvěznit v podzemí, popřípadě že by je mohla velká voda ohrozit na životech. V mnohých z nich voda není. V Punkevních jeskyních v Moravském krasu je průtok Punkvy monitorován. Novinkám to řekl mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.

Foto: Správa jeskyní ČR

Vody se nemusí bát návštěvníci jeskyně Balcarky v Moravském krasu (na snímku) ani žádné z celkem 14 veřejnosti zpřístupněných jeskyní v republice, které provozuje Správa jeskyní ČR.

Článek

Obavy z návštěvy podzemí se objevily poté, co se Moravským krasem v neděli odpoledne přehnal silný déšť. U Ostrova u Macochy nedaleko Blanska se náhle zvedla v jeskyni spodní voda. V hloubce 20 metrů pod zemí uvěznila jeskyňářku-instruktorku a její osmičlenný tým turistů. Zážitková prohlídka podzemí se změnila v drama. Zhruba 20 minut padal na tým proud studené vody. Všichni nakonec vyvázli jen s podchlazením.

Akci nepořádala Správa jeskyní ČR, která provozuje v republice 14 jeskyní, ale soukromá firma Speleoferata. Prohlídka podzemí u Ostrova u Macochy se tedy konala za zcela jiných okolností, než je to běžné ve všech běžně zpřístupněných jeskyních.

Obavy o bezpečnost

„Od této události jsme řešili několik dotazů turistů na to, zda je při prohlídce nemůže ohrozit při přívalových deštích spodní voda. Takové riziko se netýká žádné z našich jeskyní. V těch se turisté jen příjemně zchladí, ale zůstanou suší,“ zdůraznil mluvčí.

Foto: Jaroslav Šanda/Správa jeskyní ČR

Lodička v Punkevních jeskyních. Stav spodní vody je tam neustále důkladně kontrolován. Plavba je bez potíží v provozu od roku 1921.

Gejdoš připomněl, že v mnoha veřejnosti zpřístupněných jeskyních v ČR voda není. K výjimkám patří Punkevní jeskyně s legendární podzemní plavbou po říčce Punkvě. Jde o 440 metrů dlouhou vodní trasu, která je regulována stavidlem. Průtoky v podzemí jsou neustále sledovány a při vyšších stavech je plavba uzavřena. Plavba funguje od roku 1921.

Účastníci výpravy měli obavy o život

Dotazy od návštěvníků jeskyní přicházejí v souvislosti s tím, že skupina z Ostrova u Macochy měla při svém výletu reálné obavy o život.

„Bez instruktorky, která běžela pro pomoc, jsme tam zůstali sami, bez instrukcí, bez signálu, bez vysílačky. Celkem asi půl hodiny jsme čekali, jestli přijde pomoc. Nejhorší dole bylo, že jsme nevěděli, jestli průtrž začne znova a chytí nás zase v nejužším jeskynním prostoru, nebo ne,“ řekla Novinkám jedna z účastnic akce.

Foto: HZS

Hasiči pomáhali v Ostrově u Macochy lidem, které zastihla v podzemí velká voda.

Do záchrany týmu se zapojili speleologové a hasiči, kteří postupně vyprostili jednoho účastníka výletu do podzemí za druhým. Někteří z nich se domnívají, že pořadatelé výletu z firmy Speleoferata celou událost zlehčují.

Výběr článků

Načítám