Hlavní obsah

Vyšší zdanění hazardu připraví o práci desítky tisíc lidí, tvrdí provozovatelé

13. 10. 2015, 18:46 • Aktualizováno 13. 10. 2015, 19:53

Vyšší zdanění hazardu podle provozovatelů povede k masivnímu propuštění a rozmachu černého trhu, neboť řada heren bude muset skončit. Sdružení Občané proti hazardu a Transparency International v úterý vládou předložený návrh na vyšší zdanění kritizovaly. Neřeší podle nich situaci patologických hráčů a bez komplexní změny legislativy je zbytečný. Ministerstvo financí kritiku odmítá.

Foto: Karel Otcovský, Právo

Ilustrační snímek

Článek

Nejvíce vyšší zdanění pocítí herny a kasina, kterým vzroste daň ze současných 20 na 28 procent. O 45 procent se zvýší také denní poplatek za herní zařízení z aktuálních 55 korun na 80 korun.

"Úhrnem vzroste daňová zátěž na 39 procent z obratu, tedy bez uplatnění daňově účinných výdajů. Spolu s nemožností odpočtu DPH a zdanění korporátní to pro mnoho subjektů představuje neúnosné zdanění. Pokud návrh vstoupí v účinnost, mnoho českých firem ukončí toto podnikání, dojde k propuštění desítek tisíc lidí a trh převezmou nelegální provozovatelé, kteří se již těší na uprázdněná místa," varuje prezident Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her (SPELOS) Petr Vrzáň.

Zvýšení daňové zátěže pro kasina či herny o desítky procent kritizuje i sekretář a mluvčí Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek. "Vzhledem k fixní části zdanění tato sazba dopadne na každého jinak. Provozovatelů s lukrativnějšími kasiny či hernami se dotkne méně. Tam, kde byla zisková marže už nyní nízká, podnikatelé automaty zruší," tvrdí Čírtek, který si nemyslí, že podstatně vzroste výnos zdanění. "Určitě dojde ke zmenšení legálního trhu, protože to je impuls pro rozvoj černého hazardu, který daně neplatí," myslí si Čírtek.

Návrh nic neřeší, tvrdí organizace

Ani protihazardním organizacím se novela zákona o zdanění hazardu, kterou vláda schválila v pondělí, nelíbí. Kritizují kabinet za to, že neřeší skutečnou regulaci hazardu, ale snaží se z patologických hráčů vytáhnout co nejvíce peněz. Novela je údajně zbytečná, když není hotová celková legislativa. Ministra financí Andreje Babiše (ANO) viní ze zlehčování dopadů. Na úterní tiskové konferenci to prohlásili zástupci sdružení Občané proti hazardu a Transparency International.

"Současný stav Valentovi (majitel hazardní skupiny Synot a senátor Ivo Valenta - pozn. red.) a dalším bossům hazardního průmyslu velmi vyhovuje. Neřeší se totiž skutečná regulace hazardu, ochrana hráčů a tím potenciálně razantně nižší zisky pro hazardní firmy i stát, ale v centru pozornosti je pouze, jak z patologických hráčů vytáhnout co nejvíc," uvedl předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda.

Ředitel Transparency International v ČR David Ondráčka označil současné dění kolem projednávání hazardní legislativy za absurdní. "Obviňovat se, kdo je více koupený hazardem, nebo vést sněmovní obstrukce, nedává smysl. Jde o to, jak se vláda a Sněmovna postaví k celému zákonu," řekl Ondráčka, podle nějž nyní hazardní lobby "pracuje na plný výkon".

Ministerstvo: Proti černé konkurenci razantní postup

Ministerstvo financí odmítá, že by navrhované daňové sazby byly likvidační, i to, že by nová regulace měla vést k přesunu legálních provozovatelů do ilegality. „Legální provozovatele můžeme ujistit, že proti jejich nekalé konkurenci budeme i nadále postupovat s maximální razancí a důsledností,” sdělil Novinkám mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Česká republika podle něj stále patří mezi země s absolutně největším počtem výherních automatů na počet obyvatel. „Navíc obecní samosprávy mnoho let neměly téměř žádnou možnost, jak zmenšit živelně narůstající počet hracích zařízení na svém území. Tento stav samozřejmě hazardnímu průmyslu naprosto vyhovoval. Z tohoto pohledu podobná vyjádření představitelů hazardního průmyslu nemohou být nikterak překvapující,” komonetoval Žurovec výtky provozovatelů.

Co vláda prosazuje

Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o zdanění hazardu, který do Sněmovny původně předkládal poslanec Jan Volný (ANO). Novela by měla od příštího roku zavést dvě daňové sazby 23 procent a 28 procent podle typu hazardu. Ministři se shodli také na zvýšení poplatku za jeden hrací automat ze současných 55 korun na 80 korun za den. Novelu ještě musí schválit poslanci i senátoři a podepsat prezident.

Reklama

Výběr článků