Hlavní obsah

Všechno se hned pitvá, tvrdí Brabec k vyšetřování otravy Bečvy

29. 1. 2021, 10:00

Vyšetřování zářijové otravy Bečvy je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) kvůli množstvím spekulací nestandardní a veškeré kroky jsou pitvány v přímém přenosu. Čeká se podle něj na znalecký posudek odebraných vzorků, který by snad mohl být v březnu.

Foto: ČTK

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO)

Článek

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu loni 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov. Do kafilérie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun uhynulých ryb.

„Různými kanály se stále objevují různé spekulace, jak to tedy mohlo být. Za týden přijde další varianta, jak to mohlo být a kdo to způsobil. To je velmi nestandardní způsob vyšetřování,” řekl Brabec. Podle svých slov věří tomu, že se zdroj znečištění řeky podaří najít. Zopakoval, že věřil tomu, že posudky znalec předloží už 20. prosince.

Teď jsem slyšel, že snad by to mělo být v průběhu března, možná dříve, uvidíme
ministr životního prostředí Richard Brabec ke klíčovému posudku

„Znalec říkal: Ne, je to složitější, potřebujeme ještě další čas. Teď jsem slyšel, že snad by to mělo být v průběhu března, možná dříve, uvidíme,” poznamenal ministr.

U chemičky z Agrofertu odebrali vzorky až po čtyřech dnech

Brabec zdůraznil, že od 25. září řeší případ policie, nikoli Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Inspekce přitom čelí v případu kritice. Podle vyjádření odborníků v pořadu České televize Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné.

U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v uvedeném pořadu České televize chemik Ivan Holoubek.

Policie v případu Bečva stále mlčí

Domácí

Ke kritice Brabec řekl, že vzorky neodebírala jen inspekce. „Je tam celá řada subjektů, které se od začátku podílely na tom řešení. Od vodoprávních úřadů, ať už místních, nebo krajských, přes inspekci, přes Povodí Moravy, přes Hasičský záchranný sbor a další. Všichni mimo jiné odebírali vzorky,” uvedl ministr. Zopakoval, že v důsledku havárie bude resort s Povodím Moravy na Bečvě instalovat měřicí zařízení a chystá se novela zákona, jež do budoucna vyjasní kompetence úředníků při řešení podobných havárií.

Opozice chce vyšetřování

Opoziční strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 minulý týden informovaly o tom, že budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Bečva: víc vzorků, nejen od inspekce

Domácí

Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík také minulý týden uvedl, že chce, aby postup policie prošetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Pokud byly vzorky u chemičky Deza odebrány pozdě, jde o fatální selhání ČIŽP a její šéf Erik Geuss by měl rezignovat,” uvedl Gazdík. Geuss poté v reakci uvedl, že nevidí důvod k rezignaci, inspekce podle něj postupovala profesionálně. Brabec po pondělním jednání vlády řekl, že věří tomu, že ČIŽP bude schopna obhájit a vysvětlit svůj postup. Nechtěl mluvit o tom, zda uvažuje o odvolání Geusse.

Reklama

Související témata:

Výběr článků