Hlavní obsah

Vraťte dotaci dobrovolně, požádal úřad majitele Čapího hnízda

10. 5. 2018, 14:05 • Aktualizováno 10. 5. 2018, 14:36

Úřad Regionální rady regionu Střední Čechy ve čtvrtek oznámil, že minulý týden se obrátil na nástupnickou organizaci původního příjemce dotace na areál Čapí hnízdo s žádostí o „dobrovolné vrácení” 50miliónové dotace.

Foto: Milan Malíček, Právo

Farma Čapí hnízdo na Benešovsku

Článek

„Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy zaslal 4. května 2018 nástupnické společnosti původního příjemce dotace na realizaci projektu 'Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo' výzvu k dobrovolnému vrácení dotace, a to ve lhůtě 30 kalendářních dnů,” oznámil úřad s týdenním zpožděním.

Další informace hodlá poskytnout až po uplynutí této lhůty.

Nástupnickou organizací je společnost Imoba. Ta je součástí koncernu SynBiol. Majitelem SynBiolu byl do února 2017 premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), který jeho akcie následně vložil do svěřenského fondu. Společnost Imoba dříve patřila pod koncern Agrofert.

Kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze je stíháno několik lidí včetně Babiše.

„Řeší to právníci, nebudu se k tomu vyjadřovat,“ řekl Právu Babiš.

„Potvrzujeme, že jsme výzvu obdrželi. Zabývají se jí právníci a projedná ji představenstvo společnosti Imoba. Následně se k ní vyjádříme,” sdělil Právu mluvčí Imoby a Agrofertu Karel Hanzelka.

„Trváme však na tom, že dotace byla čerpána v souladu se zákonem, což v minulosti potvrdilo i několik kontrol různých úřadů včetně ROP,” dodal.

Kauza Čapí hnízdo
Je to farma s konferenčním centrem na Benešovsku, která vyrostla na místě bývalého statku a lihovaru. Práce na projektu začaly v roce 2006, areál byl otevřen v roce 2010.
V roce 2008 získal projekt s názvem „Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo“ 50miliónovou dotaci určenou na podporu malých a středních podniků. O dotaci žádala společnost Farma Čapí hnízdo, a. s., která měla akcie na majitele. Kdo byl jejím skutečným majitelem, není jasné.
Před získáním dotace a po uplynutí doby, kdy měla společnost v souladu s dotačními podmínkami udržovat projekt naživu, farma patřila pod Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Ten se v dokumentu Matrix AB z roku 2015 k farmě hlásí jako ke svému nápadu.
Farma už v průběhu stavby přitahovala pozornost médií – pod Agrofertem by totiž na dotaci pro malé podniky nedosáhla. Tento zájem ještě vzrostl po Babišově vstupu do politiky v roce 2011 a po úspěchu jeho hnutí ANO ve volbách v roce 2013. Babiš odmítal, že by farmu v době, kdy měla být malým podnikem, vlastnil. Označoval se za „strategického partnera“.
K otázce skutečného vlastníka Babiš v průběhu času uváděl rozporuplné odpovědi, jako že neví, že farmu vlastní „nějací advokáti“, nebo že v době žádosti o dotaci ji vlastnily jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.
Dotací pro farmu se zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ze tří odstavců, které české úřady z jeho 50stránkové zprávy o Čapím hnízdě oficiálně zveřejnily, vyplývá, že našel jisté „nesrovnalosti“ a doporučil, aby farma nedostala peníze z eurofondů. Podle informací z médií je ve zprávě zmiňován trestný čin podvodu a poškozování zájmů Evropské unie.

Reklama

Výběr článků