Hlavní obsah

Větrný den byl nezvykle teplý, padaly rekordy

30. 10. 2018, 19:02

Úterní den byl na konec října nezvykle teplý. Rekordy padly na 64 stanicích ze 147, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji, 21,4 stupně Celsia, bylo v Mošnově na Novojičínsku, kde byl překonán rekord z roku 2004. Tehdy tam teplota vystoupla na 21,1 stupně. Uvedla to Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Foto: David Taneček, ČTK

Popadané větve u krajnice na silnici mezi obcemi Pohoří a Bohuslavice na Náchodsku.

Článek

Rekord padl i na nejdéle fungující meteorologické stanici v zemi v pražském Klementinu, kde počasí nepřetržitě sledují od roku 1775. Už ve 14:00 tam naměřili 19,8 stupně Celsia. Dosavadní maximum pro 30. říjen držel rok 1841, kdy bylo 18,9 stupně.

Za oteplením je podle meteorologů příliv enormně teplého vzduchu od jihu v kombinaci se silným větrem. Ten způsobil řadu problémů v dopravě i v dodávkách elektřiny. [celá zpráva] Platnost výstrahy meteorologů před větrem vyprší během úterního večera.

Teplá byla už noc na úterý, málem se stala první říjnovou tropickou nocí v historii měření teplot v Česku, chyběly k tomu dvě desetiny stupně Celsia. [celá zpráva]

Nejtepleji bylo právě v Mošnově na Novojičínsku, kde meteorologové naměřili 19,8 stupně Celsia, což je zatím nejvyšší noční teplota za říjen v republice.

Přes den pak byly kromě Mošnova překonány rekordy například v Holešově na Kroměřížsku. Dnes tam meteorologové naměřili o dvě desetiny stupně více než v roce 2004. Rekord 20,5 stupně z roku 2001 pak padl i v Děčíně, tam bylo v úterý 21 stupňů.

Předpověď na středu už tak vysoké teploty neslibuje. Meteorologové očekávají nejvyšší teploty 11 až 15 stupňů Celsia, na jihu a východě Moravy a Slezska až 17 stupňů, ve čtvrtek by však opět mohly být teploty vysoko. Pode předpovědi by se maxima měla pohybovat mezi 16 a 20 stupni Celsia.

Reklama

Výběr článků