Hlavní obsah

Veterináři zaznamenali výskyt pseudovztekliny, varovali majitele psů

20. 1. 2022, 9:01

Veterináři v posledních týdnech v České republice potvrdili úhyn dvou loveckých psů v důsledku Aujeszkyho choroby neboli pseudovztekliny. Varují majitele loveckých psů i dalších domácích zvířat před kontaktem s divokými prasaty.

Foto: archiv Pravo, Právo

Prase divoké

Článek

Lidé by svá zvířata také neměli krmit syrovým masem nebo vnitřnostmi z divočáka. Chovatelé hospodářských zvířat by měli dodržovat podmínky biologické bezpečnosti, především zamezit možnému vniknutí divokých prasat do chovů. Nákaza se v chovech ale dlouhodobě nevyskytuje. Choroba není nebezpečná pro člověka. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Takzvanou pseudovzteklinu vyšetření prokázalo v polovině prosince u jezevčíka chovatele z Buchlovic na Uherskohradišťsku. Na stejnou nákazu v minulém týdnu uhynul jagdteriér majitele ze Zádvěřic na Zlínsku. Oba psi byli krátce před smrtí v kontaktu s divokými prasaty. Onemocnění není léčitelné, vakcína pro psy podle Vorlíčka dosud neexistuje.

Ve Varšavě srna útočila na kolemjdoucí, ve městě a okolí řádí vzteklina

Evropa

Aujeszkyho choroba je rozšířena prakticky po celém světě. Přenašeči jsou dospělá prasata, jež jediná nákazu přežívají. Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Poslední dostupná data z roku 2017 ukázala, že protilátky má více než pětina divokých prasat po celé ČR, tedy se během života s virem setkala. „Přítomnost protilátek neznamená, že všechna sérologicky pozitivní prasata jsou nezbytně aktivními vylučovateli viru, toto riziko však existuje. To by si měli být majitelé, kteří své psy používají při lovu, uvědomit,” uvedl Vorlíček.

Nákaza je přenosná také na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky a volně žijící živočichy. Přenáší se nejčastěji přímým kontaktem, ale i slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa.

Případy nákazy Aujeszkyho chorobou u domácích zvířat v ČR od roku 2014:
RokPočet případů
2022 (leden)1
20212
20202
20197
20182
20174
20161
20150
20142
Zdroj: SVS

Reklama

Výběr článků