Hlavní obsah

Ve výchovném ústavu v Chrastavě omezovali práva dětí, ředitelka rezignovala

26. 5. 2016, 12:09 • Aktualizováno 26. 5. 2016, 15:13

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy řešilo urgentně situaci ve výchovném ústavu v Chrastavě na Liberecku. Poslalo tam kontrolu, která zjistila porušování práv dětí a neadekvátní systém jejich hodnocení. Vedení ústavu je například omezovalo v jídle, když si chtěly přidat, případně jim omezovalo kontakt s rodinou. Ředitelka Markéta Sochorová v úterý rezignovala.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Místnost pro zklidnění agresivních chovanců (ilustrační foto)

Článek

Ústav povede před konkurzem na nového ředitele speciální pedagožka a psychoterapeutka Soňa Cpinová, bývalá ředitelka Diagnostického ústavu pro mládež a Střediska výchovné péče v Brně. Ve čtvrtek to oznámil náměstek ministryně školství pro vzdělávání Václav Pícl.

Ten společně s odborníkem z praxe, ředitelem ústavu Klíčov Patrikem Matoušů situaci v Chrastavě v polovině května prověřoval. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ho tím pověřila v reakci na dubnové zjištění veřejného ochránce práv.

V ústavu byl zaveden velmi složitý systém hodnocení, v němž výrazně převažovalo nebezpečí získání záporných bodů. Pobyty dětí mimo ústav i možnost přidání při jídle byly vázány na hodnocení. Byl omezen jejich kontakt s rodinou. Při negativním hodnocení byly dětem stříhány vlasy bez ohledu na jejich představu. Používaly se kolektivní tresty.

Odvolaná ředitelka zásadní chyby odmítá

Bývalá ředitelka Sochorová odmítla, že by výrazně chybovala. "Myslím, že kluci potřebují hranice, potřebují pravidla a potřebují je důsledně dodržovat. Máme kategorii chlapců, kteří pravidla z rodiny neznají, žádná jim nebyla nastavena. Tím, že jsme důslední, tak si myslím, že s nimi máme dobré výsledky," řekla novinářům Sochorová, která v ústavu pracovala 17 let, z toho šest let jako ředitelka. Výtky považuje za vytržené z kontextu. Podle ní je systém hodnocení vyvážený a umožňuje chlapcům vylepšit si i záporné hodnocení.

"Když chtějí, mají vůli, tak mohou hned s námi nastartovat na tu lepší dráhu," uvedla. Hodnocení si mohou vylepšit třeba tím, že se podílejí na vytváření mozaiky, která je v ústavu.

Za problémové nepovažuje hodnocení šestnáctiletý Michal, který je v ústavu dva roky kvůli krádežím, užívání drog a záškoláctví. "Režim je takový, jaký by měl být. Když jsem dostal trest, tak oprávněně," uvedl. Situaci považuje za zbytečně vyhrocenou. "Jsou to nesmysly, co se říkají," řekl novinářům.

Česká školní inspekce ale dospěla k závěru, že byl ve výchovném ústavu v Chrastavě porušen zákon. Kritizovala také absenci psychologa a etopeda, tedy odborníka na práci s dětmi s poruchami chování, v tomto zařízení. „Výchovná činnost je spíše nahodilá a zaměřená především na řešení čím dál většího počtu výchovných problémů,“ uvedl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Individuální selhání

Na základě soudního rozhodnutí je v tomto ústavu nyní umístěno 36 chlapců ve věku od 12 do 18 let. Jsou to děti s vážnými poruchami chování, jako je záškoláctví, závislosti nebo trestná činnost. Jde o děti ze sociálně problémových rodin.

Ředitel ústavu Klíčov považuje používané metody za demotivující. „Pracuji v této oblasti 22 let. Každé dítě přichází s jiným problémem. Je potřeba, aby se ve výchově přistupovalo individuálně,“ řekl. Považuje to za individuální selhání. „Nemyslím si, že by to byla strukturální záležitost, která by měla poskytnout obraz o všech těchto zařízeních,“ dodal.

Dočasná ředitelka Cpinová by měla především napravit vztahy, aby se zklidnila situace a zlepšila atmosféra v ústavu. Očekává se, že změní používaný systém směrem k individuálnímu přístupu k dětem. „Je to člověk, který 35 let pracuje v těchto zařízeních, pracuje s ohroženými dětmi. Osmnáct let byla ředitelkou ústavu v Brně. Je známa tím, že je pro ni na prvním místě zájem dítěte," řekl o ní Pícl.

Související téma:

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministryně školství Kateřina Valachová

Bývalá ředitelka po rezignaci zůstává zaměstnankyní ústavu. „Bude záležet na ní, zda tam bude chtít nadále pracovat,” doplnil náměstek.

Reklama

Související témata:

Výběr článků