Hlavní obsah

V Česku se potvrdil africký mor prasat a ptačí chřipka

1. 12. 2022, 18:49 – Jindřichovice pod Smrkem • Aktualizováno 1. 12. 2022, 19:06

Ve Frýdlantském výběžku se ve čtvrtek potvrdil africký mor prasat (AMP) u jednoho uhynulého divočáka. Ve velkochovu kachen ve Frahelži na Jindřichohradecku se zase objevila ptačí chřipka. O událostech informovala Státní veterinární správa (SVS).

Foto: archiv Pravo, Právo

Ilustrační foto

Článek

Uhynulý divočák se našel nedaleko Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku blízko hranic s Polskem. V současné chvíli se řeší opatření, která budou pro danou oblast platit, řekl ČTK ředitel SVS pro Ústecký kraj Daniel Macháček. Africký mor prasat se v Česku poprvé objevil v roce 2017. Nemoc není přenosná na člověka.

Infekce se nyní šíří v Německu i Polsku. Podle Macháčka je pravděpodobné, že zvíře do Čech doputovalo z Polska. V pondělí se kvůli situaci sejde ústřední nákazová komise. Situace zřejmě bude mít dopad na pohyb obyvatel a kontrolovat se budou chovy domácích prasat v oblasti nálezu zvířete. Opatření se dotknou i Ústeckého kraje, uvedl Macháček.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Největší ohnisko v ČR bylo za poslední léta na Zlínsku.

Sasko bude u hranic s Českem ve velkém lovit divočáky. Kvůli šířícímu se moru

Ptačí chřipka na Jindřichohradecku

Ve velkochovu kachen ve Frahelži na Jindřichohradecku se objevila ptačí chřipka. Na farmě bylo 22 000 kachen, tisíce z nich během tří dnů kvůli nákaze uhynuly. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, oznámila SVS. Nové ohnisko ptačí chřipky se v Česku podle správy objevilo po sedmi měsících. Zdrojem nákazy jsou zřejmě volně žijící vodní ptáci.

„U kachen byly pozorovány klinické příznaky typické pro ptačí chřipku. Veterinární inspektoři zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé kusy k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. To následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1,“ sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček. Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru.

Další ohnisko ptačí chřipky odhalili na Kolínsku

Reklama

Výběr článků