Hlavní obsah

Václav Havel oslaví poslední prezidentské Vánoce

23. 12. 2002, 16:12 – PRAHA
Novinky, Korzo

Zámek v Lánech se stal místem, kde prezident Václav Havel spolu s první dámou Dagmar Havlovou tráví vánoční svátky. Místo nezmění prezidentský pár ani letos, kdy Václav Havel oslaví naposledy Vánoce jako hlava státu. V roli prezidenta je slavil již dvanáctkrát.

Foto: ČTK/Michal Kamaryt

Prezident Václav Havel

Článek

"Pan prezident oslaví Vánoce v rodinném kruhu, úplně stejně jako každý rok. U slavnostní tabule se bude podávat tradiční večeře, tedy rybí polévka, smažený kapr s bramborovým salátem a moravská vína. Na malé vánoční oslavě se už Václav Havel sešel se zaměstnanci prezidentské kanceláře. Ještě jsme se ale s panem prezidentem definitivně neloučili. Ve funkci hlavy státu bude ještě pět týdnů a bylo by to předčasné," řekl tiskové agentuře Korzo prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Tajný recept salátu

"Bramborový salát se u Havlů dělá podle starého rodinného receptu. Většinou jej chystá osobně Václav Havel, ovšem při minulých oslavách ho v kuchyni vystřídala první dáma. Recept na jeho výrobu je ale přísně tajný. Mohu jen prozradit,že jeho výraznou složkou je bílý jogurt," dodal hradní mluvčí Martin Krafl. Na Štědrý večer Havlovi tradičně zvou několik blízkých přátel, kteří nemají rodiny a na Vánoce by zůstali sami.

Neveselé životní zkoušky

Na některé Vánoce však Václav Havel nejveselejší vzpomínky nemá.Těžkou životní zkoušku přinesl prezidentovi závěr roku 1996, kdy u něj lékaři zjistili nádorové onemocnění plic. Velkou oporou se mu tehdy stala jeho přítelkyně, herečka Dagmar Veškrnová, s níž se oženil krátce po propuštění z nemocnice v lednu 1997. Před listopadem 1989 několikrát strávil Václav Havel Vánoce ve vězeňské kobce. Za svou protikomunistickou činnost byl prezident třikrát uvězněn a ve vězení strávil téměř pět let.

Reklama

Související témata:

Výběr článků