Hlavní obsah

V programu Dešťovka zbývá dočerpat přes sto miliónů

16. 5. 2018, 9:55
Právo, rei

V dotačním programu Dešťovka stále zbývá dočerpat zhruba 130 miliónů korun, o které mohou majitelé rodinných i bytových domů jednoduše zažádat přes internet. Upozornilo na to ministerstvo životního prostředí a současně připomnělo, že Česko zažívá nejsušší jaro za půl století.

Foto: Profimedia.cz

Zachycená dešťová voda může posloužit třeba při zalévání zahrady (ilustrační foto)

Článek

„Dešťovka pokryje domácnosti až polovinu výdajů na zavedení systému využívající srážkovou či odpadní vodu, což může být podle zvolené varianty až 105 tisíc korun,“ uvedl ministr Richard Brabec (ANO).

Program Dešťovka tvoří tři základní systémy – nádrž na srážkovou vodu na zalévání zahrady, nádrž na srážkovou vodu k zalévání i splachování v domácnosti a systém na recyklaci odpadní vody z domácnosti. Brabec k tomu dodal, že nádrže majitelé ocení zejména při přívalových deštích.

Ministerstvo spustilo Dešťovku ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí před rokem. Prvních 110 miliónů bylo ale záhy rozebráno, a proto úřady v září nabídly další dotační balík s dvojnásobným množství peněz. Polovinu vyhradily do lokalit dlouhodobě postižených suchem. Nejvíce žádostí zatím chodí ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.

Ministerstvo také posílá 1,8 miliardy korun z Operačního programu Životní prostředí městům a obcím na tzv. „velkou Dešťovku“.

Reklama

Související témata:

Výběr článků