Hlavní obsah

V policii vznikne nový útvar pro boj s kyberkriminalitou a terorismem

10. 6. 2022, 9:25 – Praha • Aktualizováno 10. 6. 2022, 10:08

V policii vznikne nový útvar pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou s celostátní působností. Na tiskové konferenci to v pátek oznámil policejní prezident Martin Vondrášek. Nový útvar vznikne vyčleněním dvou struktur z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), měl by začít fungovat od ledna příštího roku.

Foto: Šálek Václav, ČTK

Ilustrační foto.

Článek

Návrh na organizační změnu podá policie na ministerstvo vnitra v červnu. Pokud ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) návrh schválí, během léta se uskuteční výběrové řízení na vedoucí pozice nového útvaru.

Změny Vondrášek projednal jak s vedením NCOZ, tak také s Nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem a vrchní státní zástupkyní v Praze Lenkou Bradáčovou. „Mohu říci, že jsme v naprosté většině ve shodě," řekl Vondrášek.

Struktura by měla mít kolem 150 míst, podobně jako mají stávající sekce pro terorismus, extremismus a kyberkriminalitu v národní centrále.

Reorganizaci ve čtvrtek Vondrášek spolu s Rakušanem představili poslancům sněmovního bezpečnostního výboru. Rakušan po jednání uvedl, že s reorganizací souhlasí a přebírá za ni politickou odpovědnost. Upozornil však na to, že nejde o „politické zadání”, nýbrž o práci policejního prezidia a odborného týmu.

Nový šéf české policie k dezinformátorům: Nepřekvapila mě hrubost, ale hloupost

Jde podle něj o důkaz „jiné politické kultury”, než byla v roce 2016, kdy NCOZ vznikla. Vznik nového útvaru sloučením protikorupční policie a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tehdy vyvolal vážnou roztržku uvnitř tehdejší vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO. Kvůli vzniku centrály odešli i někteří policisté.

NCOZ se vedle kybernetické kriminality a terorismu specializuje na organizovaný zločin a závažnou hospodářskou trestnou činnost a korupci. O možném rozdělení centrály se začalo spekulovat na podzim 2019. Tehdejší policejní prezident Jan Švejdar a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v prosinci 2019 oznámili, že by měl vzniknout nový zastřešující útvar, národní kriminální úřad.

Tuhý: Reorganizace policie byla správná. Komise Šlachtovu zprávu nezveřejní

Reorganizaci pak narušila pandemie nemoci covid-19. Změna se neměla dotknout NCOZ, oddělení jejích sekcí terorismu a kybernetické bezpečnosti ale stále bylo zvažovanou možností.

V záměru vytvoření národního kriminálního úřadu vedení policie podle Vondráška pokračovat nebude. Podle náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Tomáše Kubíka je vhodnější tzv. agenturní model s menšími autonomními a specializovanými úřady.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků