Hlavní obsah

V Plzni vede mezi drogami heroin, v Praze kokain, ukázala analýza odpadních vod

9. 10. 2013, 13:54

První analýzy odpadních vod ukázaly, že zatímco v Plzni je nejvyšší spotřeba heroinu, v Praze mezi drogami vévodí kokain. Přítomnost drog v odpadních vodách deseti měst České republiky měřili vodohospodáři a správci kanalizací.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ilustrační foto

Článek

Šéf ostravské obecně prospěšné společnosti Accendo-Centrum pro vědu a výzkum Luboš Hruška uvedl, že jej výsledky v Plzni překvapily.

"Překvapilo nás to. Další je Ústí nad Labem, ale Plzeň má úplně úplně jiný charakter. Jestli je to nějaká přepravní cesta díky blízkosti německé hranice. Ale my měříme užívání, tedy to, co ti lidé ze sebe vyloučí v moči," uvedl. Na území města se tedy vyskytuje hodně lidí užívajících heroin, ale nemusí jít o občany Plzně.

"V Plzni jsme za týden identifikovali 7500 dávek heroinu a počtem obyvatel dvojnásobná Ostrava má 'jen' 6000 dávek. Ještě větší Brno je s Plzní srovnatelné," uvedl Hruška. Ostatní sledované drogy mají v Plzni ve vztahu k jiným městům podprůměrné hodnoty.

Extáze vede v Brně a Praze

Výzkumný tým sleduje kromě heroinu také pervitin, kokain, amfetamin a extázi. "Dále analyzujeme marihuanu jako vstupní drogu, u níž bychom mohli dokázat vliv na mládež," uvedl Hruška. Pervitinu je v Plzni daleko méně, nejvíce je rozšířen v Ústí nad Labem a v Ostravě. V Praze je velmi výrazný kokain, v Ústí nad Labem kromě pervitinu také amfetamin. V extázi, tedy taneční droze, vede Brno a výrazná je také Praha.

Projekt zadalo a financuje ministerstvo vnitra a je součástí Programu bezpečnostního výzkumu ČR. Výzkum sleduje tři česká města, a to Prahu, Plzeň a Ústí nad Labem, a sedm moravských – Brno, Ostravu, Frýdek-Místek, Karvinou, Havířov, Český Těšín a Orlovou.

Hlavním aktérem prvního podobného projektu v ČR je Výzkumný ústav vodohospodářský, s nímž spolupracují správci kanalizací ve městech. "Týdenní monitoring se třikrát opakuje. Každý den se 24 hodin vzorkuje a ze vzorků se dělají analýzy," řekl Hruška. Výzkumníci jsou nyní ve třetině projektu a výsledky budou prezentovat v městech v listopadu, kdy budou mít zcela přesné údaje. Výsledky budou publikovány.

Reklama

Související témata:

Výběr článků