Hlavní obsah

V Krkonoších vyhlásili první stupeň lavinového nebezpečí

2. 12. 2013, 13:11

Horská služba v Krkonoších vyhlásila v pondělí první stupeň lavinového nebezpečí. Po sněžení v minulých dnech leží na hřebenech kolem 35 centimetrů sněhu a jeho vrstva není stabilní. Při prvním stupni z pětibodové stupnice lavinového nebezpečí jsou podmínky pro túry převážně bezpečné, nebezpečná místa se vyskytují pouze ojediněle.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Labská bouda na hřebenech Krkonoš

Článek

Sníh je podle Horské služby vlivem silného větru nerovnoměrně rozmístěn. "Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá. Uvolnění laviny je možné převážně jen při velkém zatížení především na strmých svazích. Zejména na travnatých svazích je možný výskyt spontánních lavin malých rozměrů z volného sněhu," uvedla Horská služba.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech bylo v Krkonoších dosaženo nejvýše čtvrtého stupně.

V pondělí dopoledne bylo v oblasti jasno, teplota se na hřebenech pohybovala několik stupňů pod bodem mrazu.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Reklama

Související témata:

Výběr článků