Hlavní obsah

V ČR vznikla třetí oblast tmavé oblohy

15. 9. 2014, 14:35

V České republice byla v pondělí vyhlášena třetí oblast tmavé oblohy. Na jejím ustavení se dohodli vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR se starosty deseti obcí na Manětínsku a dalších subjektů. Manětínská oblast je pro vědce cenná tím, že zdejší oblohu zatím nenarušují světla z lidských sídel a panuje tam relativní tma, která umožňuje zkoumání noční oblohy.

Foto: Petr Eret, ČTK

Na severním Plzeňsku, na území Plzeňského a z malé části i Karlovarského kraje, byla vyhlášena Manětínská oblast tmavé oblohy. Na fotografii s dlouhou expozicí je vidět stopa svítilny. Červené světlo nenarušuje přizpůsobení lidského oka svitu hvězd.

Článek

Podobné oblasti již v minulosti vznikly v Beskydech a Jizerských horách.

„Ty dvě oblasti, které už u nás existují, jsou na hraničních horách, tedy poměrně daleko od civilizace. Zde, na Manětínsku však oblast nacházíme uprostřed západních Čech,“ uvedl za vědce Pavel Suchan z Astronomického ústavu. Po celém světě je více než 40 parků s tmavou oblohou, na evropském kontinentu osm. ČR se třemi se nyní dostává na evropskou špici.

Nová oblast, která má rozlohu 346 kilometrů čtverečních, zahrnuje obce Manětín, Nečtiny, Štichovice, Hvozd, Štědrá, Pšov, Bezvěrov, Krsy, Dražeň a část katastru Toužimi.

Řídké osídlení je výhodou

Podle Michala Bareše z České astronomické společnosti patří Manětínsko v ČR k místům s nízkým světelným znečištěním. Je to dáno tím, že region je jen řídce osídlen, nenacházejí se tam větší města, průmyslové podniky ani jiné zdroje umělého světla. „Je tu desetkrát menší osídlenost, než je průměr v ČR. Na kilometr čtvereční připadá 13 lidí,“ uvedl Bareš.

V přirozené tmě má člověk možnost očima vidět zhruba 3000 hvězd, na venkově je to do 2000, ve městě jsou to často jen desítky hvězd. Měření na Manětínsku ukázala, že nebe je tam podobně tmavé jako na horách, velmi dobře je vidět Mléčná dráha a spatřit lze přes 2000 hvězd.

Tma přiláká i turisty

Podle Suchana funguje ve světě takzvaná astroturistika, kdy lidé jezdí za tmou. „Rozhodně to přitáhne pozornost lidí. Turisté si mohou uvědomit, že příroda neexistuje jen ve dne, ale i v noci,“ uvedl. Právě to si slibují od nové atrakce i starostové dotčených obcí. „Chceme tím říci, že tu to přírodní bohatství je a člověk nemusí mít dalekohled, může jej vidět i pouhým okem,“ uvedl starosta Manětína Josef Gilbert Matuška.

Podle ředitele Hvězdárny a planetária Plzeň Lumíra Honzíka už se na Manětínsko astronomové sjíždějí roky na letní astronomické praktikum a na odborná pozorování. Loni začala také pozorování oblohy pro veřejnost. Právě Manětín by měl být symbolickým centrem oblasti, infotabule o zvláštnosti oblasti, materiály i stanoviště s mapou hvězdné oblohy by však měly být v budoucnu po celém území.

Pro starosty a obyvatele zapojených obcí vyhlášení neznamená omezení ani investice. Důležité je zachování současných podmínek a zamezení nárůstu světelného znečištění. Do budoucna obce počítají s tím, že pokud budou například dělat nové veřejné osvětlení, budou spolupracovat s odborníky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků