Hlavní obsah

V Česku se objevuje nový škůdce likvidující okrasné dřeviny. Je krásný

19. 6. 2018, 13:37

Okrasné dřeviny, jako jsou túje a jalovce, začal napadat škůdce, který se v ČR doposud nevyskytoval. Jde o brouka krasce, který se na naše území rozšířil z Itálie. V úterý o tom informoval entomolog z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích Lukáš Čížek.

Foto: Profimedia.cz

Krasec festiva (lamprodila festiva)

Článek

Podle něj se krasec do Česka dostává z Toskánska, odkud se dovážejí okrasné dřeviny. Krasec naklade vajíčka do malých stromků, které míří na řadu míst Evropy. Přibližně za rok se vylíhne nový brouk a likviduje dřeviny, v nichž žije.

„Člověk to pozná podle toho, že dřeviny odspodu usychají a hnědnou. Ovšem to se může stát i z jiných důvodů. Ale napadení krasce je zřejmé tím, že v tújích jsou díry, z nichž brouk vylétá,” uvedl Čížek.

Ve střední Evropě se podle něj krasec v minulosti vyskytoval jen v určitých oblastech Maďarska a Německa. Do jiných států se dostal až na základě exportu okrasných dřevin z Toskánska.

„Na území České republiky představuje krasec nový druh škůdce. Je to ale asi nejhezčí škůdce, jaký u nás žije,” řekl Čížek.

Reklama

Související témata:

Výběr článků