Hlavní obsah

Úřad muži špatně vyměřil invalidní důchod. Doplatek je rekordní milión

7. 6. 2018, 15:29 – Brno

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová řešila případ chybně stanoveného data vzniku invalidity u těžce nemocného muže, který se na ni obrátil. Úřad chybu napravil, doplatek je milión korun. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedla mluvčí kanceláře ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Foto: Petr Horník, Právo

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová

Článek

Jde o nejvyšší doplatek na invalidním důchodu, jakého se kanceláři kdy podařilo dosáhnout.

Na ombudsmanku se muž obrátil se stížností na nízký invalidní důchod. Částečný invalidní důchod mu úředníci přiznali v roce 2007, a to ve výši 2500 Kč. Po dalším zhoršení zdravotního stavu v roce 2008 byl uznán plně invalidním s důchodem 2900 Kč. Suma se postupně valorizovala až na konečných 3500 Kč. Podle stěžovatele ale důchod neměl přiznaný ve správné výši. Poukazoval na to, že byl znevýhodněn tím, že se snažil hledat si práci a o invalidní důchod požádal až v roce 2007.

Dřívější invaliditu nikdo neřešil

Vzhledem k pochybnostem o stanovení data vzniku invalidity zahájila ombudsmanka šetření. Zjistila, že není zřejmé, jak dospěla posudková lékařka v roce 2007 k závěru, že se muž stal částečně invalidním k datu v roce 2007. Ani ona, ani druhá posudková lékařka v roce 2008 se podle ombudsmanky nezabývaly možností vzniku invalidity ještě před rokem 2007.

„Datum vzniku invalidity je u invalidních důchodů naprosto klíčové. Jeho chybné stanovení může mít závažné důsledky pro život žadatele i jeho blízkých, neboť právě od tohoto data se zjišťuje, zda žadatel o důchod splnil podmínku získání potřebné doby pojištění,” uvedla Šabatová. Doplnila, že je proto na posudkových lékařích, aby shromáždili a řádně vyhodnotili veškeré podklady, z nichž se má prokázat, jak se zdravotní stav vyvíjel a od jakého data zdravotní stav odpovídá invaliditě.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) podle mluvčí ombudsmanky reagovala na šetření mimořádnou kontrolní lékařskou prohlídkou. Z ní se zjistilo, že muž byl částečně invalidní už od roku 2000, plně invalidní pak od roku 2008.

Stížností na špatně vyměřený důchod přibývá

Díky tomu, že se datum vzniku částečné invalidity posunulo do doby, kdy muži bylo teprve 16 let, splnil navíc podmínku pro přiznání důchodu v mimořádných případech, při němž se uplatňuje zvláštní způsob výpočtu důchodu. Podle nového rozhodnutí ČSSZ měl muži od roku 2000 náležet částečný důchod ve výši 3150 Kč a od roku 2008 plný invalidní důchod ve výši 9500 Kč. Se zohledněním valorizací úředníci muži vyměřili aktuální invalidní důchod 12 000 Kč a k tomu doplatek důchodu ve výši 1 030 000 Kč.

Podle ombudsmanky jde o nejvyšší doplatek na invalidním důchodu, jakého se kanceláři kdy podařilo dosáhnout. Počet podnětů týkajících se invalidních důchodů navíc pořád stoupá. V roce 2015 jich bylo podle mluvčí 167, o rok později 206, loni 243. V letošním roce jich kancelář veřejného ochránce práv k dnešku eviduje 149.

Reklama

Související články

Výběr článků