Článek
Schůzky poslanců svědčí o tom, o co se politik zajímá, ale také mohou napovídat něco ohledně tlaků třetích stran na hlasování v Evropském parlamentu. Monitorovat taková setkání je proto na místě.
Není překvapivé, že první schůzka Filipa Turka, který kampaň stavěl na podpoře automobilek, byla v srpnu se zástupci Škody Auto. S představiteli různých fabrik na auta se setkal vícekrát. Letos v lednu například s reprezentanty Mazdy.
V listopadu se čestný předseda Motoristů setkal s velvyslancem Íránské islámské republiky, země, která utužuje spojenectví s Ruskem a podporuje teroristy ve válce proti Izraeli. Na schůzku upozornil youtuber Patrik Kořenář i server Neovlivní. Turek ji vysvětloval jako zdvořilostní setkání kvůli svému členství v delegaci pro Írán.
Návštěvy z Východu
Podle registru lobbistických kontaktů se s ambasadory zemí s autoritářskými či nedemokratickými režimy schází často. Od zvolení stihl schůzky s velvyslanci Tádžikistánu, Uzbekistánu či Turkmenistánu, které mohou patřit do oblasti jeho zájmu jako člena delegace pro Střední Asii.
Na kontě má schůzku například i s velvyslancem Ázerbájdžánu, Ománu nebo Spojených arabských emirátů. Dvakrát se sešel s představiteli komunistické Číny.
„Považuji za svou povinnost setkávat se s představiteli různých zemí. Má setkání s velvyslanci zemí Střední Asie, Blízkého východu a dalších regionů vycházejí z mého působení v příslušných delegacích Evropského parlamentu a z přesvědčení, že dialog je lepší než konfrontace. Abych mohl činit informovaná rozhodnutí, potřebuji znát postoje všech stran,“ tvrdil Novinkám Turek.
„Proto jsem jednal jak s Íránci, tak s Izraelci, jak s Turky, tak s Kurdy. Jen tak si člověk může udělat kompletní obraz a nemít pouze jednostrannou verzi příběhu,“ dodal.
S politiky ze západních zemí se prý potkává denně přímo v Evropském parlamentu. Připomněl, že začátek letošního roku strávil v USA, kde jednal s představiteli tamních institucí. A v březnu uspořádal konferenci za účasti velvyslanců z Dánska, Finska, Irska, Švédska i Estonska. „Jsem otevřen schůzkám se všemi velvyslanci bez rozdílu,“ dodal.
Konečná se schází s TikTokem
S íránským velvyslancem se setkala i Kateřina Konečná, a to už v roce 2022. Youtuber Patrik Kořenář ji v té souvislosti a s odkazem na tajné dokumenty obvinil, že chtěla zprostředkovat prodej ukradeného ukrajinského obilí z Iránu do České republiky. Konečná mu za to hrozí žalobou a tvrdí, že je to lež.
Od svého znovuzvolení v červnu nahlásila Konečná devět schůzek. Jednala například s neziskovou organizací Kapalný plyn Evropa, ale i Stálým výborem evropských lékařů. V listopadu se zase sešla se zaměstnanci TikTok Technology. Čínskou aplikaci Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost označuje za bezpečnostní hrozbu (NÚKIB).
„V Evropě TikTok využívá více než 130 milionů lidí včetně pana premiéra Fialy nebo členů jeho vlády, a proto považuji za důležité s nimi jednat například o boji proti návykovému designu. Cílem je, aby uživatelé, zejména děti, netrávili v aplikaci kvůli tomuto mechanismu více času, než původně zamýšleli,“ odůvodnila schůzku Konečná.
Konečná, která je členkou delegace pro vztahy s Čínskou lidovou republikou (ČLR), byla v kontaktu i s jejími představiteli. V prosinci se setkala s Misí ČLR při EU, letos v únoru Čínu osobně navštívila. „Evropská unie i Česko mají s Čínou rozsáhlé obchodní vztahy a jednání o nich je součástí mé práce. Zvláště nyní, kdy Spojené státy uvalují na zbytek světa cla, jsou tato jednání pro EU prospěšná,“ míní Konečná. Připomněla, že s Čínou jedná i Evropská komise, která uvažuje o změně cel na čínské elektromobily.
Čína i TikTok podle BIS i NÚKIB představují bezpečnostní hrozbu. „Čínské zpravodajské služby vykonávají vlivové operace ve prospěch ČLR na úkor zájmů České republiky a jejich činnost je na našem území na vysoké úrovni. Mimo to nelze podle BIS pominout ani vysokou aktivitu čínských aktérů v oblasti kybernetických útoků zaměřovaných proti České republice a dalším členům Evropské unie a Severoatlantické aliance,“ varoval NÚKIB v roce 2023.
U Vondry se střídají automobilky
Do registru schůzek přispívají i ostatní lídři evropských kandidátek. Alexandr Vondra z ODS plní svůj diář především schůzkami s představiteli automobilového průmyslu. Od Evropské asociace výrobců automobilů přes Hyundai, Mazdu, Škoda Auto, BMW až po Sdružení automobilového průmyslu ČR.
Automobilky pak měl ve svém kalendáři i europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer. Ať už se jednalo o Volvo, Hyundai, nebo Škoda Auto.
Klára Dostálová lobbistické schůzky v Evropském parlamentu zatím v registru nezveřejnila. Jaroslav Bžoch (oba ANO) eviduje dvě setkání: na velvyslanectví Paraguaye a s úředníkem Černé Hory.
Danuše Nerudová, která vedla kandidátku Starostů, se věnuje zejména společnostem působícím na území EU. Setkala se například s DigitalEurope, sdružením, které zastupuje digitální průmysl, eko-neziskovkou Client Earth, ale i s evropskými farmáři.
Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který je stejně jako Turek v delegaci pro Střední Asii, navštívil uzbeckou ambasádu, jednal s prezidentem Asociace pacientů s jaterním onemocněním, ale i Českým svazem pivovarů a sladoven, konstruktéry vodních elektráren nebo Českou společností pro Alzheimerovu chorobu. Pirátka Markéta Gregorová, která zase stejně jako Konečná sedí v delegaci pro vztahy s Čínou, se setkává s představiteli Tchaj-wanu, zástupci Tibetu nebo Ukrajinci.