Hlavní obsah

Trojkoalice se hned po volbách rozejde, naplánovali si lídři

14. 12. 2020, 11:56
Právo, Oldřich Danda

Sotva představila vznikající koalice ODS, lidovců a TOP 09 volební heslo „Jdeme do toho SPOLU“ a rozvěsila po republice první billboardy, už má jasno i o tom, že po volbách se rozejde.

Foto: Dominik Feri/Twitter

Předseda ODS Petr Fiala, šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na povolebním pivu.

Článek

Strany budou mít ve Sněmovně samostatné kluby a pojedou na vlastní triko bez ohledu na to, jestli budou ve vládě, nebo v opozici. „Máme dohodu, že po volbách bude každý klub fungovat individuálně,“ řekl Právu šéf lidovců Marian Jurečka.

Strany budou kandidovat jako trojkoalice, nebudou muset sice zamlčet své značky, ale zase budou muset získat podle volebního zákona přes 15 procent, aby koalice do Sněmovny prošla.

Trojkoalice si rozdělila lídry. ODS 9, lidovci 3, topka 2

Pro lidovce i TOP 09 je koalice existenčně důležitá, protože se dlouhodobě pohybují na pětiprocentní hranici nutné pro vstup každé jednotlivé strany do Sněmovny. S ODS v zádech mají sice větší šanci, že z vrcholné politiky nevypadnou, ale zase riskují, že je kandidáti ODS díky kroužkování přeskáčou a nakonec v dolní komoře neposílí, jak si od spojení slibují.

Nyní má TOP 09 sedm poslanců a lidovci deset. Při ustavení nové Sněmovny potřebuje strana k vytvoření klubu pouze tři poslance, takže zřejmě nevznikne situace jako po volbách v roce 2002, kdy společně kandidovali lidovci a Unie svobody. Ta si tehdy musela vypůjčit od KDU-ČSL jednoho poslance, aby vůbec mohla klub vytvořit.

Olomouckému kraji bude vládnout trojkoalice

Jak už Právo informovalo, koalice se už domluvila na lídrech. ODS by měla nominovat na společnou kandidátku jedničky v devíti krajích. Lidovcům připadnou tři první místa a TOP 09 dvě. Je shoda, že předseda ODS Petr Fiala, který bude za koalici aspirovat na předsedu vlády, bude lídrem na domovské jižní Moravě.

Stejné to bude i u Jurečky, který bude jedničkou v Olomouckém kraji. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová bude v čele soupisky v hlavním městě, což ale budí averzi v části ODS.

Klíčem k rozdělení kandidátek jsou podle Jurečky výsledky voleb 2017. „Zohledňuje se i to, jak silné jsou strany v regionech. A podle toho jsme sestavili kandidátky, ať jde o volitelná místa, nebo o celkové počty,“ dodal Jurečka.

Euro a potraty budou tabu

Lidovci budou program ladit v pondělí v Brně. Příští týden by se měli sejít lídři stran a návrhy poskládat do finálního tvaru, který s kandidátkami musí ještě schválit širší vedení všech tří stran.

Podle Jurečky např. chtějí, aby v koaličním programu bylo tradiční lidovecké téma, tedy podpora rodin. „Chceme, aby se to promítlo do důchodového systému. Chceme společný vyměřovací základ pro důchod, aby to bylo férové a spravedlivé pro maminky, které by neměly mít nižší důchody, jako je tomu teď,“ konstatoval Jurečka.

Šéfové ODS, lidovců a topky si hrají na Avengers. Jenže si vybrali mrtvé postavy

Dodal, že se chtějí zaměřit i na ekologii, podporu výsadby stromů, alejí a celkově na změny hospodaření nebo podporu větší adaptace na změnu klimatu. Podle prvního místopředsedy TOP 09 a senátora Tomáše Czernina je shoda na reformě důchodového, sociálního a zdravotního systému, na zjednodušení sociálních dávek, ale i na tom, že některá témata budou tabu.

„Ze všech stran cítím odhodlání, protože chceme porazit Babiše. Ale každý jsme museli někde ustoupit. My nebudeme prosazovat například zavedení eura,“ řekl Právu Czernin. Lidovci zase musí zapomenout např. na omezení či zákaz potratů.

Reklama

Výběr článků