Hlavní obsah

Tělesné tresty má vymýtit z arzenálů rodičů nová kampaň

7. 5. 2009, 18:22 – Praha

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ) ve čtvrtek zahájil kampaň nazvanou Stop násilí na dětech. Jejím cílem je postupné odstranění tělesných trestů z arzenálu výchovných prostředků českých rodičů.

Foto: archiv Ester Janečkové, Právo

Hlavní tváří kampaně se stala moderátorka České televize Ester Janečková (na snímku se synem Cyrilem).

Článek

Výchově k takzvanému pozitivnímu rodičovství jsou věnovány právě spuštěné internetové stránky www.stopnasilinadetech.cz, součástí kampaně bude také řada seminářů a publikací, které její organizátoři rozdají školám.

"Snažíme se o to, abychom se ke svým dětem chovali co nejlépe a abychom si odpustili fyzické násilí vůči nim. Buďme k sobě a zejména ke svým dětem slušní," řekl při zahájení kampaně novinářům Kocáb. Podle něj kampaň rodičům neukládá žádné úkoly, pouze na ně apeluje, aby se snažili lépe chovat ke svým dětem. Ojedinělé výchovné pohlavky však Kocáb trestat nehodlá.

Se záměrem odstranit tělesné tresty přišla již Kocábova předchůdkyně v ministerské funkci Džamila Stehlíková (SZ), některé její návrhy však veřejnost přijímala s rozpaky.

Kampaň má stát 10 miliónů

Kampaň by měla stát deset milionů korun. Za ně se vyrobí televizní spoty a plakáty, vydají publikace a letáky a uspořádají debaty. Kampaň po prázdninách podpoří i některé mediálně známé tváře z kulturního života. Lidé budou v televizních spotech vyprávět příběhy ze svých životů. Třeba o tom, jak je poznamenala výchova jejich rodičů nebo jaké zásady používají při výchově svých dětí.

Hlavní tváří kampaně se stala moderátorka České televize Ester Janečková. Podle Janečkové by se do kampaně mohly aktivně zapojit také samy děti. "Především musí dávat dospělým zpětnou vazbu o tom, co se jim nelíbí," vysvětlila.

Denně jsou v Evropě utýrány tři děti

Podle Světové zdravotnické organizace denně v Evropě umírají tři děti kvůli týrání. Počet dětí, které jsou zneužívány psychicky nebo fyzicky, je ještě mnohem vyšší. V České republice zažívá týrání a zneužívání podle některých odborníků až 40 000 dětí ročně.

"Jakákoli forma násilí na dětech je tragédií a poznamenává jejich dušičky na celý život," prohlásila jedna z autorek kampaně a předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte Eva Vaníčková.

Reklama

Související témata:

Výběr článků