Hlavní obsah

SÚKL znovu hledá dodavatele léčebného konopí, přihlásil se jediný zájemce

13. 3. 2017, 14:13

Zájem dodat do tuzemských lékáren 40 kilogramů konopí za 6,3 miliónu korun projevila jediná firma. V pondělí, kdy skončil termín pro podání nabídek, to bez dalších podrobností uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Přinesdomová.

Foto: David Mcnew, Reuters

Článek

S vítězem výběrového řízení lékový ústav uzavře rámcovou dohodu na 48 měsíců. Její platnost skončí buď uplynutím doby, nebo pokud množství dodaného konopí dosáhne požadovaných 40 kilogramů.

Lékový ústav vypsal zakázku opakovaně. Předchozí výběrové řízení ústav zrušil, protože ani jeden ze dvou uchazečů nesplnil zadávací podmínky.

V současnosti není v lékárnách v Česku dostupné žádné konopí české výroby. Pokud SÚKL v novém výběrovém řízení dodavatele vybere, léčebné konopí tuzemské provenience by mohlo být k dispozici na přelomu léta a podzimu.

Spory o jakost dodávaného konopí

Minulou zakázku doprovázely spory mezi dodavatelem a SÚKL kvůli certifikátům, které by potvrzovaly jakost zboží. Ústav nakonec od firmy převzal jen 11,2 kilogramu z 41 kilogramů, které firma připravila.

Konopí je v Česku dostupné výhradně na elektronický recept s omezením, předepisovat ho může 26 lékařů a vydává se v 25 lékárnách. Léčbu konopím povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS.

Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři.

Reklama

Související články

Výběr článků