Hlavní obsah

Stát se musí omluvit za Zemanův výrok

12. 2. 2020, 11:37 – Praha • Aktualizováno 12. 2. 2020, 12:16

Stát se musí omluvit Zdeňku Šarapatkovi za výrok prezidenta Miloše Zemana, který na adresu svého bývalého poradce uvedl, že jej vyhodil pro neschopnost. Lživý výrok pronesl v pořadu Týden s prezidentem a verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1 ve středu potvrdil i odvolací městský soud. Rozsudek je pravomocný.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Zdeněk Šarapatka

Článek

Šarapatka byl Zemanovým poradcem v době, kdy stál nynější prezident v čele vlády. Na rozdíl od Zemanova tvrzení nebyl vyhozen, ale odešel na vlastní žádost v souvislosti s odhalením kauzy Olovo.

Ta měla zdiskreditovat tehdejší ministryni školství Petru Buzkovou (ČSSD). Materiál měl připravit další ze Zemanových poradců Vratislav Šíma, což Šarapatka odhalil.

„Pravda zvítězila. Obvodní i městský soud právě usvědčil prezidenta republiky ze lži,” okomentoval Šarapatka výrok na Twitteru.

Zeman lhal o exporadci Šarapatkovi, rozhodl soud. Stát se musí omluvit

Domácí

Výrok prvoinstančního soudu z loňského května Hrad nekomentoval s tím, že prezidenta se spor netýká, neboť prezident nebyl účastníkem. Hlava státu není trestně odpovědná.

Zeman výrok pronesl v listopadu 2017 a omluvu Šarapatkovi musí do sedmi dnů od nabytí právní moci rozsudku zaslat ministerstvo financí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků