Hlavní obsah

Pozemek měl cenu 31 milionů, stát za něj dal rodině exministra Tomana čtvrt miliardy

17. 2. 2022, 19:34 – Praha

Za čtvrt miliardy korun koupilo státní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) od firmy Xaverov trade rodiny bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) pozemek původně oceněný na zhruba 31 milionů. Pozemek má být využit pro stavbu úseku Pražského okruhu u Prahy-Běchovic.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Bývalý ministr zemědělství za ČSSD Miroslav Toman.

Článek

Vyplývá to z informací v Registru smluv, na které ve čtvrtek upozornil server Zdopravy.cz.

V případě staveb dopravní a další infrastruktury dává liniový zákon možnost  zaplatit za pozemky až osminásobek ceny stanovené znaleckým posudkem.

Za pozemek v katastru pražských Běchovic o rozloze přes 125 000 metrů čtverečních zaplatí ŘSD asi 250,7 milionu korun. To odpovídá přibližně osminásobku ceny určené loni znaleckým posudkem, která činila přibližně 31,3 milionu. Přes pozemek má v budoucnu vést úsek Pražského okruhu s číslem 511 mezi dálnicí D1 a hradeckou dálnicí.

Stát chce začít výkup pozemků pro Pražský okruh

Ekonomika

„Jedná se o společný výkup pozemků s hlavním městem související s kompenzačními opatřeními, tzv. zelené pásy, na základě memoranda, které bylo uzavřeno,“ řekl serveru Zdopravy.cz mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Dalších 110 milionů ještě dostanou

Firmám Tomanovy rodiny pak vynese podle dřívějších informací dalších 109,5 milionu korun prodej pozemků v okolí úseku 511 pražskému magistrátu. Firmy Xaverov trade a Agrotrade, ve kterých figurují členové rodiny exministra, městu prodají přes 116 000 metrů čtverečních pozemků. Na nich má pak kolem Pražského okruhu vzniknout tzv. zelený pás a protihlukový val. Koupi schválili loni v říjnu pražští zastupitelé.

Kdy začne stavba zmíněného úseku Pražského okruhu, zatím není jasné. Ministerstvo dopravy čeká na verdikt jihočeského krajského úřadu, který řeší rozklad k územnímu rozhodnutí úseku 511. Tato část Pražského okruhu měří přes 12 kilometrů a jsou na ní plánovány čtyři mimoúrovňové křižovatky. Součástí stavby, která propojí obě dálnice, jsou rovněž dva tunely. Celý Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, nyní je v provozu zhruba polovina.

Reklama

Výběr článků