Hlavní obsah

Stalker udělal ženě ze života peklo. Za sledování a tisíce SMS dostal podmínku

1. 7. 2020, 9:59
Právo, Patrik Biskup

Během rozvodového řízení byl pro ni velkou oporou. Dokonce se s ním v jednu chvíli důvěrně sblížila, ale záhy vztah ukončila, protože nefungoval. Jenže tím nastalo pro 41letou ženu z Klatovska peklo, které trvalo téměř rok. O polovinu mladší muž ji pronásledoval téměř na každém kroku.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Posílal jí tisíce esemesek, do auta namontoval sledovací zařízení a tajně chodil do jejího bytu. Žena se nakonec psychicky zhroutila.

Jeden z největších případů stalkingu skončil u klatovského soudu, který Davida B. potrestal za přečiny nebezpečného pronásledování a porušování domovní svobody dvouletou podmínkou a stanovil mu dohled probačního úředníka. Rozhodnutí je od pátku 26. června pravomocné.

Sledoval ji denně

Z obžaloby vyplývá, že David B. svoji expartnerku téměř každý den sledoval při cestě do práce a z práce, mapoval její pohyb nejen v místě bydliště, ale i při cestách mimo Klatovsko pomocí sledovacího zařízení, které jí nainstaloval do vozidla. Napsal jí téměř tři a půl tisíce esemesek, kterými si vynucoval kontakt. Použil přitom 252 SIM karet, aby si žena nemohla od něj zprávy zablokovat. Takto ji trýznil několik měsíců.

„Poznali jsme se, když jsem se rozváděla. Byl pro mě velkou oporou. Pomáhal mi se zařízením bytu nebo mi zajistil opravu auta. Postupně jsme se sbližovali, ale jako partnerům nám to neklapalo, a proto jsem vztah ukončila. Snažila jsem se pak s ním vycházet jako s kamarádem. Jenže ani to nefungovalo. Začal se ke mně chovat jako ke svému majetku,“ vypovídala poškozená.

Podle ní se sledování stupňovalo. „Kamkoli jsem šla, šel za mnou. Pořád mně psal na mobil. Odmítal mi vrátit klíče od bytu. Chodil tam v mé nepřítomnosti, rozléval voňavku po posteli, přemisťoval různé předměty nebo se přehraboval v mých osobních věcech. Když jsem se rozhodla mu v tom zabránit, tak přišel přesně v okamžiku, kdy jsem měnila zámek. To už jsem nevydržela a sesypala se,“ pokračovala žena, které podle znalců obžalovaný narušil psychiku.

„Projevuje se u ní stav úzkosti zejména v situacích, kdy se sama pohybuje na veřejnosti. Má pocit, že ji obžalovaný sleduje,“ konstatovali odborníci.

Se mnou se schovávala a s jiným si chodí po parku?

David B. policistům u výslechu řekl, že je všechno pravda. Doufal prý, že se k sobě vrátí. Poškozenou prý ale cíleně nepronásledoval, ale pokud se s ní potkal, byla to náhoda.

Naštvalo ho také, že když spolu chodili, museli se pořád schovávat, aby nikdo o jejich vztahu nevěděl. „Ona si pak najde chlapa a chodí s ním po parku, jako by se nechumelilo,“ tvrdil obžalovaný. Jeho povaha podle závěru psychiatrů nese rysy anankastické osobnosti, která se vyznačuje stálou pochybností o tom, zda je vše, jak má být, a jakákoliv odchylka od žádoucího stavu u ní vzbuzuje napětí a úzkost.

„Má tendenci stále kontrolovat, zda je vše v pořádku. Zaměřuje se na detaily a pedantsky na nich trvá. I když si uvědomuje, že to někdy přehání,“ řekli znalci.

Reklama

Výběr článků