Hlavní obsah

Soudkyni, která měla týrat dceru, chce ministerstvo dočasně zprostit funkce

7. 3. 2014, 10:57

Ministerstvo spravedlnosti zahájilo s litoměřickou soudkyní Ivettou Hořejší řízení o dočasném zproštění funkce. Žena čelí obvinění z týrání dcery, za což jí v případě prokázání viny hrozí až osmiletý trest. O zahájení řízení v pátek informovala mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Na případ Hořejší upozornil v lednu Český rozhlas – Radiožurnál. Podle něj se na policii obrátila čtyřiadvacetiletá dcera soudkyně, která údajně po napadení matkou skončila v péči lékařů s otřesem mozku a pohmožděninami. Hořejší prý dívku opakovaně ústně i fyzicky napadala již od roku 2008, policisté ji obvinili z týrání osoby žijící ve společném obydlí a z ublížení na zdraví. [celá zpráva]

Ministerstvo spravedlnosti čekalo se zahájením řízení o dočasném zproštění výkonu funkce na vyřešení stížnosti, kterou si Hořejší podala proti svému obvinění. "Soudkyni Hořejší dnes ministerstvo odeslalo rozhodnutí o zahájení řízení, neboť státní zástupce její stížnost zamítl," napsala Čechová.

Kauzy litoměřických soudců

Podle zákona o soudech a soudcích může ministr spravedlnosti dočasně zprostit výkonu funkce mimo jiné soudce, který je trestně stíhán, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po dobu dočasného zproštění soudce dostává polovinu svého platu.

Případ Hořejší je už třetí kauzou údajných prohřešků litoměřických soudců za posledních několik let. V roce 2005 byl obviněn soudce Josef Knotek z toho, že chtěl s dalšími lidmi zahladit dopravní nehodu bývalého soudce Nejvyššího soudu. Kvůli neprůkaznosti odposlechů ale soud nakonec obžalované osvobodil. V roce 2011 policie obvinila opět Knotka a také soudce Ladislava Jelínka z přijímání úplatku a zneužití pravomoci, protože údajně za úplatu ovlivňovali kauzy. Jejich případ projednává jičínský okresní soud.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků