Hlavní obsah

Soud se odmítl zabývat žalobou na zásah policie v muslimských centrech

6. 10. 2015, 10:27

Žalobou, kterou podalo ústředí muslimských obcí na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), pražské policejní ředitelství a ředitelství cizinecké policie kvůli loňskému zásahu v modlitebnách, se soud odmítl zabývat. V úterý to potvrdila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Foto: Petr Horník, Právo

Policejní zátah ÚOOZ v islámském centru v pasáži Jiřího Grossmana.

Článek

Ústředí se domáhala vydání rozsudku, v němž by soud konstatoval, že část policejního zásahu, která narušila modlitbu, byla nezákonná. [celá zpráva]

Soud nakonec žalobu odmítl, což znamená, že se jí nezabýval. Mluvčí soudu v úterý důvody odmítnutí návrhu neznala. Ze soudního řádu správního však vyplývá, že soud může žalobu odmítnout z několika důvodů. Patří mezi ně například to, že byl návrh podán předčasně, opožděně nebo je nezákonný.

Zásah byl v pořádku, tvrdí policie

Policie vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě loni 25. dubna. Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam.

Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci policistů. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Nelíbilo se jim například, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi. V modlitebně prý navíc chodili v botách, což se podle muslimských zvyklostí nesmí.

Policisté zásah provedli na základě příkazu k domovní prohlídce, který vydal soud.

Ministerstvo vnitra po prověření případu oznámilo, že zásah byl v pořádku. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) však tehdy zároveň uvedl, že chápe rozhořčení muslimské komunity, a požádal policisty, aby příště při podobných zásazích zohlednili všechny aspekty a rizika. Policejní prověrka konstatovala, že policisté zasahovali před začátkem páteční modlitby a nemohli ji tedy narušit.

Po zásahu policisté obvinili bývalého předsedu pražské muslimské obce Vladimíra Sáňku ze zločinu podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Údajně šířil radikální islámskou knihu. Žalobci však následně tuto kauzu vrátili policii k došetření.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků