Hlavní obsah

Sněmovna rozhoduje o odškodnění obětí ze srpna 1968

17. 2. 2005, 12:14 – PRAHA

Zřejmě už příští týden rozhodne Sněmovna o tom, zda se oběti okupace Československa z roku 1968 dočkají finančního odškodnění - a pokud ano, zda budou mít nárok na statisíce až milión, nebo jen desetitisíce korun.

Foto: Martin Tlustý

Den koní na veltruském zámku se letos koná v neděli 29. dubna 2018 od tří odpoledne v zámecké kuchyňské zahradě za zadní stranou zámku.

Článek

První variantu navrhla ODS, druhou ČSSD. Druhé čtení návrhu, který má odškodnění umožnit, ukončila dolní komora ve čtvrtek dopoledne. Poslanci ODS, kteří návrh odškodnění vypracovali, dali již dříve najevo, že v zájmu jeho přijetí netrvají na své představě a jsou ochotni ke kompromisům.

Odškodnění se má týkat doby od 20. srpna 1968, kdy okupace začala, do 27. června 1991, kdy zemi opustili poslední sovětští vojáci. Podle návrhu ODS by příbuzní lidí, které okupační vojáci zabili, dostali milión korun. Znásilnění a zranění s trvalými následky by měli nárok na půl miliónu a ostatní zranění na 100 000 korun.

Na odškodnění 600 mil. nebo 1,1 mld.?

Poslanec ČSSD Jiří Václavek navrhl, aby tyto částky byly 150 000, 70 000 a 30 000 korun. Podle zástupců ČSSD je odškodnění, jež navrhla ODS, neúměrné v porovnání s odškodněném lidí, kteří bojovali třeba proti fašismu. ODS spočítala, že její návrh by přišel státní rozpočet na 600 miliónů korun. Václavek tvrdí, že by to bylo 1,1 miliardy.

"Pro to, aby byl návrh přijat, jsme ochotni jednat a v tuto chvíli se nebráníme žádným návrhům. Je totiž zřejmé, že stát v roce 1968 v jedné ze svých základních funkcí selhal a nedokázal ochránit své občany. Za toto pochybení by proto měl oběti odškodnit," řekl jeden z předkladatelů návrhu, poslanec Petr Nečas (ODS).

Při schvalování návrhu odškodnění rozhodne Sněmovna i o tom, zda ho bude mít na starost Česká správa sociálního zabezpečení, nebo ministerstvo vnitra, jež by si údaje o odškodnění mohlo ověřovat u Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu.

Nejasnosti panují kolem počtu odškodněných lidí. Důvodem je přetrvávající utajování některých materiálů. Podle posudků ODS bylo v prvních 14 dnech okupace zabito 72 lidí. Dalších 266 bylo zraněno těžce a 436 lehce. Zabíjení, znásilňování a zraňování pokračovalo podle ODS až do konce roku 1968. V letech 1969 až 1991 počet případů klesal, ale údajně se stávaly pořád.

Reklama

Související témata:

Výběr článků