Hlavní obsah

Smrt vegetariánům a abstinentům, prohlásil dobře naladěný Zeman při focení s vinaři

25. 2. 2015, 16:31

Smrt abstinentům a vegetariánům. To prohlásil v přípitku podle ČTK evidentně dobře naladěný prezident Miloš Zeman při středečním oceňování vinařů v soutěži Salon vín. Při společném fotografování také řekl, že víno je nejkrásnější nápoj a člověk, který nikdy nenavštívil vinný sklípek a neslyšel cimbálovou muziku, není plnohodnotným člověkem. Pokud se víno nevyrábí srdcem, vznikne „druhák”, který se prodá Pražákům, přisadila si ještě hlava státu.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Prezident Miloš Zeman předal plakety vinařům, kteří uspěli v soutěži Salon vín.

Článek

Vinařům, kteří uspěli v soutěži Salon vín, Zeman na Pražském hradě předal plakety. Soutěž označil za nejnáročnější v Česku.

"Původně zahrnovala 1600 vzorků, v druhém kole, jak jsem byl informován, postoupilo 700 vzorků a degustátoři, kterým se u vás odborně říká sommelieři, měli co dělat, aby ve finále rozlišili jeden vzorek od druhého," poznamenal Zeman při proslovu k vinařům.

Během něj si posteskl, že mezi přítomnými není žádná žena, a vyjádřil přání, aby se situace časem změnila. "Kromě blahopřání bych vám chtěl poděkovat za lásku k nejkrásnějšímu nápoji, který na světě existuje. Jsou věci, které se dají dělat pouze srdcem. A když víno neděláte srdcem, tak vyrobíte druhák, který prodáte Pražákům. A dobře jim tak," řekl Zeman.

Kdo nenavštívil sklípek, není plnohodnotný člověk

Při proslovu také vzpomenul na své "časté návštěvy" moravských sklípků v době, kdy byl penzistou. "Člověk, který nikdy nenavštívil sklípek, který nikdy neslyšel cimbálovou muziku, není plnohodnotným člověkem," poznamenal prezident.

"Smrt abstinentům a vegetariánům," řekl na závěr Zeman, když se s pozdviženou sklínkou fotografoval se zástupci vítězných vinařství.

Šampionem Salonu vín – národní soutěže vín 2015 se stalo Rulandské bílé Ego75, výběr z hroznů 2013 Zámeckého vinařství Bzenec. Stejné vinařství vyhrálo i loni a předloni. V soutěži bylo 1646 moravských a českých vín.

Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s devíti zastoupeními v Salonu vín a Chardonnay s osmi. Podle jakostního zařazení je v letošním Salonu vín nejvíce vín v pozdním sběru – 48, tedy téměř polovina. Ročníkem s největším zastoupením je ročník 2013 s 67 víny.

Reklama

Související témata:

Výběr článků