Hlavní obsah

Schwarzenberg: V novoročním projevu bych řekl, že blbá nálada je bezdůvodná

23. 12. 2012, 4:05
Právo, Oldřich Danda

Ministr zahraničí a uchazeč o Hrad Karel Schwarzenberg (TOP 09) v rozhovoru pro Právo řekl, že se stihl v době, kdy pracoval jako kancléř Václava Havla, prezidentské řemeslo naučit. Hovořil také o aktuálních politických kauzách, například o odvolání Karolíny Peake (LIDEM) z čela ministerstva obrany.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Karel Schwarzenberg

Článek

Co říkáte tomu, že premiér odvolala bleskově ministryni obrany Karolínu Peake?

Já jsem řekl, že chybou bylo paní Peake jmenovat, říkal jsem to i premiérovi. Po týdnu došel ke stejnému závěru, což je chvályhodné. Teď se musíme vypořádat s problémem, který nastal. Premiér byl pověřen vedením obrany. Vlastimil Picek se na obranu vrátil a bude to tam ve skutečnosti dělat. Po svátcích musíme vyřešit, co s koalicí a kdo bude ministrem obrany.

LIDEM chtějí odejít z vlády, takže budete v menšinové vládě.

Nejsem příznivec menšinových vlád, zkusíme se s nimi posadit a vysvětlit si to. Nevidím výhodu pro LIDEM, aby v prvním návalu naštvanosti teď odcházely z vlády. Měli by také pochopit, že aby byl ministr obrany v přímém rozporu s vrchním velitelem sil, tedy prezidentem, je poněkud obtížná situace.

Pokud je nepřesvědčíte, budete se s ODS protloukat dál v menšinové vládě?

Když odejdou, tak odejdou. Teď by měly hlavně vychladnout hlavy.

Karolína Peake říká, že nemá problémy s ODS a TOP 09, ale s Nečasem. Trochu tak nabádá ke svržení premiéra. Vy byste asistovali při takové akci?

Nečas je, jaký je, a já beru lidi, jací jsou.

Rozuměl jste důvodům, proč Nečas Peake odvolal?

Už jsem řekl, že jsem byl proti jejímu jmenování. A považuji za chybu den poté, co jsem jmenován, odvolat klíčové lidi. Kdyby to udělala po měsíci, tak by po tom ani pes neštěkl.

Přiblížily se předčasné volby?

Nevylučuji je, ale nejdřív musíme jednat.

Já bych považoval vládu komunistů za neštěstí spíše z hospodářských důvodů, ale nepovažuji ty strejdy za životu nebezpečné.

Jak se vám vůbec sedí v protikorupční vládě, kterou svou důvěrou poctil za korupci na pět let odsouzený poslanec Pekárek?

Poslouchejte, to s důvěrou nemá co dělat. My nemáme prostředky, jak ho donutit, aby odstoupil. On zůstává poslancem stejně jako je jím Rath. Poslanecký sbor, to máte dvě stě lidí. Podle všech statistických pravidel tu bude určitě několik lotrů.

A jak chcete dělat poctivou a morální politiku, když máte mezi sebou lotry?

Stejně jako můžete mít dobrou hospodu, i když je jeden z kuchtíků špindíra nebo jeden z pinglů krade.

Nepopulárnější vládu, než je ta vaše, jsme neměli, aféry střídají koaliční krize, má vůbec smysl jako člen takovéto vlády kandidovat v přímé volbě na prezidenta?

Smysl to má, ale je možné, že kvůli účasti v té vládě bude má kandidatura neúspěšná.

Neměl jste se od vlády distancovat a odejít?

To by nebylo věrohodné, abych dva měsíce před volbou odstoupil. To by bylo blbé a prázdné gesto, které nemám rád.

Neúspěšní kandidáti si stěžují na volbu u Ústavního soudu, nezačínáte si také myslet jako kolegové z velkých stran, že přímá volba je chybou?

Byl jsem přítomen té poslední volby ve Španělském sále, kde byly dávány nabídky i na hajzlu. To nebyla důstojná volba. Jak pan prezident Masaryk právem říkal: Demokracii bychom tedy měli, teď bychom potřebovali demokraty. V tom je ta potíž.

Myslím, že to byl správný krok. V jiných zemích to funguje a myslím, že nejsme o tolik horší než naši sousedi. Když to umí Rakušané a Slováci, tak bychom to měli umět taky.

Podle průzkumů to vypadá, že kandidáti politických stran jsou mimo hru a největší šanci mají Fischer či Zeman.

To svědčí o naší nezralosti, ale parlament je zrcadlo celého národa, takže je omyl si myslet, že tam jsou hlavy osvícenější než ve zbytku národa.

Nevytvořil se tím nesystémový problém, protože jinak máme zastupitelskou demokracii?

Můj oblíbený učitel Karl Popper, který patří k nejhlubším myslitelům, říkal, že není pro systém nejdůležitější míra demokratičnosti, nýbrž systém brzd a protivah. Myslím, že přímá volba může vyvážit moc Sněmovny.

Lidi strašně zapomínají. Už nikdo nemluví o Bambergu, nikdo nemluví o opoziční smlouvě, nikdo nemluví o Olovu. Na to se nějak zapomnělo.

V čem to konkrétně pomůže?

Prezident bude mít větší morální autoritu. Pokud nastane spor se Sněmovnou, tak bude mít vlastní váhu a ne pouze odvozenou od Sněmovny.

Nehrozí, že lidi zvolí nebezpečného populistu, který nám potom ukáže, zač je toho loket?

Toho je schopný i parlament. Nejnebezpečnější politik, kterého jsme ve střední Evropě měli, jistý pan Hitler, nebyl zvolen přímou volbou.

Často slýchám i od vašich podporovatelů, že jste na prezidentskou funkci už příliš starý. Je vám 75 let a kandidujete do úřadu, který je na pět let.

To je proces, který je těžko k zastavení, ke stárnutí existuje jen jedna alternativa a mohu vám slíbit, že až přijde, tak už kandidovat nebudu. Já se cítím docela fit, vážně řečeno. V létě jsem se nechal důkladně lékařsky prohlédnout a lékaři konstatovali, že jsem naprosto v pořádku. Sice jako Bém už nevylezu na Mount Everest, ale jinak jsem v pořádku.

Je vám vaše jméno přítěží nebo vám pomáhá?

Dnes se to vyvažuje. Část lidí si myslí, že je nehoráznost, že šlechtic nebo člověk z šlechtického rodu pocházející kandiduje na demokratického prezidenta. Ti, kteří znají historii a znají roli, kterou náš rod hlavně v jižních Čechách sehrál, tak to vidí kladně.

Recitoval vám v poslední době někdo Havlíčkovy verše: „Zle, matičko, zle! Švarcenberci zde...“

... jeden, ten je generál a druhý je kardinál. Zle, matičko, zle. No, samozřejmě, naposledy na oslavě mých narozenin v Brně, to recitoval Břéťa Rychlík. Někdy se někdo najde, kdo to říká ve zlém.

Na vašich stránkách máte program a v něm bod: „Jsem Čech jako poleno.“ Proč jste měl důvod takovéto heslo dávat do svého programu?

Protože různí pitomci to nevědí. Znáte ten vtip: „Co to je? Jeden je Žid, druhý je Rakušan a třetí je Avatar.“ To jsou české prezidentské volby.

Proti prezidentu Klausovi se nejvíce vymezujete v tom, že se hlásíte k evropanství. Ale nejsou chvíle, kdy mu musíte dát za pravdu v jeho kritice Unie? Nepřepálila to s procesem integrace?

Určitě nepřepálila, jen občas dělá blbou politiku. Proto se někdy v Bruselu peru. Když budete v Bohemce, tak kvůli tomu, že vedení klokanů udělá chyby, nepřestanete být členem. Není bezchybná instituce, když se kouknete tady na vládu a na parlament, tak taky děláme spoustu volovin. Ale že je to pro nás nejlepší řešení, o tom jsem přesvědčen.

Takové zkušenosti, jako mám já, nikdo nemá. Jestli by se to naučili, to by se ukázalo teprve poté, co by byli zvoleni.

Souhlasíte někdy s Klausem a jeho kritikou nebo si myslíte, že je už příliš nakažen skepsí vůči Unii?

Myslím, že on je spíš nakažen sám sebou. Václav Klaus je v zásadě inteligentní člověk, sečtělý. Kdyby některé své rady říkal méně kantorským přístupem a s menší povýšeností nad evropskou myšlenkou, tak by to byl užitečný kritický hlas. Bohužel pro způsob, kterým to dělá, to ztrácí působnost.

Říkáte, že v zahraniční politice by proti sobě neměla být vláda a prezident. Jak byste toho chtěl dosáhnout?

V běžných záležitostech by měl být prezident zdrženlivý a nevyjadřovat se, i když nad tím nejásá. V závažných věcech by měl zahájit diskusi s vládou a najít nějaké společné stanovisko. Teprve když se potom zjistí, že jsou tady stanoviska, která nelze přemoci, tak by se měl ozvat s odlišným názorem.

Jak to vypadá, pravicové strany neobhájí pozice a k vládě se dostane levice. Sociální demokraté začínají koketovat s komunisty...

S odpuštěním, když se někdo s někým vyspal, tak to nemůžete nazývat koketováním.

Mluvím o vládní úrovni, oni říkají, v krajských vládách to není problém, ale na centrální úrovni ano.

Ano, to máte pravdu, (ironicky) je velký rozdíl mezi tím, když se s někým vychrápu ve sklepě nebo v prvním patře.

Už jste říkal, že prezident by moc nezmohl proti tomu, kdyby vládu chtěli složit sociální demokraté s komunisty. Vaše lidovecká konkurentka Zuzana Roithová říká, že by raději abdikovala.

Čemu bych pomohl?

Neměl byste nálepku jako Edvard Beneš, že pomohl komunistům k moci.

Teď je zcela odlišná situace od února 1948. Komouši byli tehdy jiní. Byl tu Sovětský svaz za hranicemi. Byl tady Stalin. Já bych považoval vládu komunistů za neštěstí spíše z hospodářských důvodů, ale nepovažuji ty strejdy za životu nebezpečné. Pro vývoj republiky by to bylo škodlivé, ale už to není takové nebezpečí.

Situace v roce ’48 byla jiná. Beneš byl už hodně oslabený, měl už druhou mozkovou mrtvici. Jediné, co měl udělat, bylo, že měl proti milicím povolat vojáky.

Co říkáte na vlnu odporu, kterou vyvolalo jmenování komunistů do rad některých krajských vlád?

Hlavně do školství. To je neodpovědnost. To vytýkám sociální demokracii, že si ponechali pouze výnosné resorty a školství předali komunistům.

Vy jste předali školství Josefu Dobešovi z Věcí veřejných a jak to dopadlo.

Já jsem jim to nepředal. Navíc schopnosti pana Dobeše se v plné kráse zjevily až během jeho úřadování. Navíc do té doby jsme nevěděli, kdo to pan Dobeš vůbec je. Komunisty ale znám už sedmdesát let.

Co říkáte na názor, že by se po dvaceti letech měli komunisté pustit k moci, aby se historicky znemožnili a politický systém mohl normálně fungovat. Často je připomínán francouzský scénář.

Kdybych tady měl Mitterranda, tak ano. Ale já jsem znal Mitterranda a znám Bohouše Sobotku a to není stejný. Pamatuji se, že když Mitterrand vzal do vlády komunisty, tak ten večer jsem byl s Kreiským (rakouský kancléř) a ptal jsem se ho, co na to říká. Řekl mi tehdy, znám Mitterranda, to je liška podšitá, ten komunisty vycucá a pak je odhodí. Přesně to se stalo.

Od jednoho politika jsem slyšel, že se tak nebojí, že budou vládnout špatně, jako že budou vládnout dobře.

Toho se nebojím, nevidím tam totiž moc nadaných lidí.

V čem myslíte, že převyšujete konkurenci?

Promiňte, nejsem příliš schopný sebechvály. Co můžu říci, že jsem se naučil řemeslo. Dělám politiku tady i v zahraničí po dlouhá desetiletí. Znám většinu politiků a státníků v Evropě i v Americe.

Také jsem pracoval na Hradě a mohl jsem se to prezidentské řemeslo naučit. To je štěstí mého života. A v každém řemesle platí, ať jste architekt, prezident, nebo švec, že nejdůležitější je píle. Říká se, že osmdesát procent je prdel a dvacet hlava, tedy nadání či intuice. A já jsem měl možnost se to řemeslo naučit.

Myslíte, že z těch uchazečů je tam někdo, kdo by prezidentské řemeslo nezvládl?

Takové zkušenosti, jako mám já, nikdo nemá. Jestli by se to naučili, to by se ukázalo teprve poté, co by byli zvoleni.

Nevidíte v některém z konkurentů nebezpečí pro republiku?

Voliči by se měli na každého kandidáta důkladně podívat. Co říkali, co činili?

Podle průzkumů jsou favorité jasní: Jan Fischer a Miloš Zeman. Proč, podle vás?

Lidi strašně zapomínají. Už nikdo nemluví o Bambergu, nikdo nemluví o opoziční smlouvě, nikdo nemluví o Olovu. Na to se nějak zapomnělo. U Honzy Fischera není znám jakýkoli jednoznačný názor na cokoli. A se vší úctou – já ho mám docela rád – nevím, jestli má dostatek politické prozíravosti – a tu bych rád viděl u člověka, který se stane hlavou státu –, když zůstal do zimy 1989 v rodné straně?

Kdybyste byl prezidentem, udělal byste radost ministru spravedlnosti a amnestií uvolnil přecpané věznice?

Asi ano, protože jsou nesmyslně plné. Vycházím z předpokladu, že Češi nejsou o tolik horší lotři než jejich sousedi. A přitom máme mnohem více zavřených lidí. Protože v jiných zemích jsou rozumnější a různé přečiny, za které se u nás člověk dostane do lochu, se tam trestají pokutou nebo jinými prostředky.

Václavu Havlovi se velká amnestie hodně vyčítala.

Jemu se vyčítalo hodně věcí. Je ale pravda, že ta amnestie nebyla úplně promyšlená. V tom revolučním nadšení se udělalo spoustu chyb, ale celkově to bylo prospěšné.

Prezidentská volba je jedna výzva a je to také menší dřina než být poslancem a ministrem zahraničí zároveň. Je to výzva, která stojí za to.

Kdybyste měl psát už teď novoroční projev, co byste v něm národu řekl?

Blbá nálada je bezdůvodná. Ne že by vláda nedělala chyby. Ano, snížily se příjmy. Hospodářská situace je nevalná. Ale když to porovnám s jinými zeměmi, tak se nám daří poměrně dobře.

Když jsem projížděl teď po českých a moravských krajích, tak jsem navštívil řadu podniků a byl jsem překvapen, co tu vzniklo nových a dobrých firem a kolik starých firem se přeorientovalo a vyváží ve výborné kvalitě do celého světa.

Přesto, že je u nás korupce, leccos se vytunelovalo, tak se ta země dere dopředu. Když jsem venku, tak někdy říkám, že náš hospodářský zázrak převyšuje ten slavný zázrak německý: když se podíváte, jak zanikl celý náš státní průmysl a kolik tu vzniklo nových podniků. Jak jsou opravená města. Když si vezmu, co tady bylo všechno ukradeno, tak jsme jako země kromobyčejně úspěšní.

Foto: Profimedia.cz

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem

Může to něco zastavit?

Sice děláme různé blbosti, ale jinak jsme šikovnější, než si myslíme. Když se bavím s ministry zahraničí, jejichž země tady investují, tak jsou nadšení z pracovitosti našich dělníků, techniků a inženýrů. Manažery musíme ještě vychovat, ale jinak jsme pracovitý a šikovný národ.

Když budu ošklivý, navzdory blbosti politiků.

My to můžeme přibrzdit, ale ne zastavit.

Taky se říká, že nejlepší je vláda, která nic nedělá.

Něco to má do sebe.

Když uspějete, co se stane s TOP 09?

Když budu zvolen, tak přeruším všechny vazby na politickou stranu. Hlava státu musí být pro všechny.

A když neuspějete, povedete TOP 09 v roce 2014 do parlamentních voleb?

To je veliká otázka, jestli bych už neměl vedení předat.

Před chvílí jste říkal, že se cítíte zdráv dělat prezidenta až do roku 2018, proč byste nekandidoval do Sněmovny ve stejném období?

Prezidentská volba je jedna výzva a je to také menší dřina než být poslancem a ministrem zahraničí zároveň. Je to výzva, která stojí za to. Na druhé straně mě také láká, kdybych se po určitou část života mohl potěšit s vnoučaty a podniknout nějaké cesty, které jsem nestihl uskutečnit.

Rozhovor jste si mohli přečíst v sobotním vydání deníku Právo.

Reklama

Související témata:

Výběr článků