Hlavní obsah

S doktory budou ve středu stávkovat i někteří lékárníci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Vedle praktických lékařů budou ve středu symbolicky protestovat i lékárníci. Zavřít chtějí mezi 10:30 a 11:00. Chtějí protestovat proti návrhu úhradové vyhlášky, která jim nijak nekompenzuje zavedení elektronického receptu. Kolik lékáren bude protestovat, není podle mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaely Bažantové zatím jasné.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Článek

Lékaři budou všechny recepty nově od ledna vydávat přes počítač. Lékárnám ale podle ČLnK novinka prodlouží práci až třikrát.

Zdravotní pojišťovny teď poukazují lékárně 13 korun z veřejného zdravotního pojištění za každý lék vydaný na recept. Podle komory by to ale mělo být 30 korun, tedy stejně jako zrušený regulační poplatek. Kvůli jejich zrušení v roce 2014 přišli lékárníci podle odhadů ČLnK o 3,2 miliardy korun.

V posledních letech bylo uzavřeno několik desítek lékáren, které byly v obci jediné. Dalších 600 je podle komory existenčně ohroženo.

Na středu 18. října naplánovali druhé kolo protestů praktičtí lékaři a ambulantní specialisté. Asi třetina jejich ordinací zůstane tento den zavřená. Doktoři protestovali už minulý týden. Ordinace otevřeli, ale na rukávech měli černé pásky jako symbol "pohřbívání" jejich praxí. Připojili se i zubní lékaři, kteří středeční zavírání ordinací podporují.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Symbolický pohřeb ambulantní ordinace praktického lékaře se konal ve Žlebech na Kutnohorsku.

Lékařům vadí, že zatímco nemocnicím každoročně rostou částky, které jim ministerstvo zdravotnictví plánuje rozdělit prostřednictvím úhradové vyhlášky, do ambulancí jde stejně nebo dokonce méně než v předchozím roce.

Návrh takzvané úhradové vyhlášky, který ministerstvo zdravotnictví poslalo do připomínkového řízení, počítá s tím, že pojišťovny na nákup zdravotní péče vydají příští rok přibližně 289 miliard korun.

Největší částku navíc, o 9,2 miliardy oproti letošnímu roku, by měla dostat akutní lůžková péče a ambulance v nemocnicích. Z peněz se musí zaplatit i slíbené navýšení platů o deset procent. Vyhláška počítá také s kompenzací 170 miliónů korun pro lékaře za zavedení povinného elektronického receptu. Lékárníci namítají, že oni s ním náklady budou mít také. Některé lékárny budou muset pořídit nové čtečky.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám