Hlavní obsah

Rybáři: Další úhyn ryb nelze vyloučit

2. 8. 2022, 20:43

V uplynulých dnech dokončovali rybáři ve spolupráci s hasiči výlov uhynulých ryb na řece Dyji na Břeclavsku. Jejich množství bylo podle rybářů obrovské, přesné číslo ale zřejmě nepůjde určit, část ryb se vzhledem k počasí rozložila. Podle rybářů i Povodí Moravy není vyloučeno, že se podobné katastrofy budou opakovat.

Foto: Patrik Uhlíř, ČTK

Hasiči vytahují z řeky Dyje uhynulé ryby.

Článek

Hned v prvních hodinách po úhynu místní rybáři ukazovali na vodohospodáře s tím, že za úhynem pod vodním dílem Nové Mlýny je jejich špatná práce. Poté, co emoce vychladly, vedení rybářů i vodohospodáři hovoří o společném postupu.

„Podle odborníků je faktorů, které zapříčiňují podobné události, více. Tím hlavním je přemíra živin ve vodních tocích, zejména fosforu. Naším společným cílem by proto mělo být zkvalitňování čištění odpadních vod a zpřísnění limitů pro vypouštění odpadních látek do vodních toků,“ napsal Právu Jiří Ryšánek, předseda Moravského rybářského svazu.

Rybáři řeší další hromadný úhyn ryb v Dyji

Domácí

„V současné situaci na tocích a nádržích vzhledem k suchu, vysoké teplotě a zatížení vod živinami nelze další úhyny v souvislosti s kyslíkovými deficity vyloučit. S podobnými událostmi se nejspíš budeme v budoucnu setkávat ve větší míře,“ připustil Ryšánek.

Málo kyslíku

Nejen jihomoravské řeky se dlouhodobě potýkají s nedostatkem vody, a tím pádem nízkými průtoky, a proto ani podle mluvčího povodí Petra Chmelaře nelze vyloučit opakování úhynu ryb. Vodohospodáři se proto snaží řece pomoci a vypouští z Nových Mlýnů více vody, než kolik do nádrže přitéká.

„Za těch deset dnů od prvního úhynu jsme takto vypustili ze zásobního prostoru 12 procent, a to nelze při podobném průtoku držet donekonečna. Musíme navíc pamatovat i na ryby v nádrži,“ upozornil Chmelař. Množství kyslíku v Dyji je navíc podle měření stále nízké a vodohospodáři nastínili, že pokud by ryby neuhynuly před deseti dny, zřejmě by ke katastrofě došlo nyní.

Uhynulých ryb na Břeclavsku jsou desítky tun, rybáři mluví o katastrofě

Domácí

„Kyslík mizí vlivem teploty a vodního květu, ale říkat, jestli a kdy bude situace dobrá, nebo nebude, nelze, protože v tom, na co přesně reagují sinice, se neshodnou ani odborníci. Máme za sebou sice relativně deštivý víkend, ale výrazněji to nepomohlo,“ prohlásil Chmelař.

Samotný rybářský svaz si držel odstup od rázných vyjádření místních pobočných spolků na Dyji, které ukazovaly právě na vodohospodáře. „Jednají za sebe a mají právo vyjádřit vlastní názor. Vedení Moravského rybářského svazu se snaží nasbírat maximum podkladů pro vyhodnocení situace tak, aby mohla být zavedena účinná opatření pro eliminaci podobných situací v budoucnosti. Aktuálně pracujeme s povodím na systému včasného varování na řece Dyji pod nádrží,“ dodal Ryšánek.

„My se svazem spolupracujeme, všechny manipulace a další věci na vodním díle s nimi byly konzultovány. Budeme vše dělat společně v rámci našich možností,“ dodal Chmelař.

Reklama

Související témata:

Výběr článků