Hlavní obsah

Replika mariánského sloupu v Praze má být hotová o měsíc dřív

6. 5. 2020, 9:52 – PRAHA

Stavba repliky mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí je za polovinou, měla by být hotová 15. srpna. To je o měsíc dříve, než bylo původně v plánu. Rychlejšímu dokončení napomohlo zrušení velikonočních trhů. Ve středu o tom informoval autor repliky Petr Váňa.

BEZ KOMENTÁŘE: Replika mariánského sloupu v Praze Video: Novinky

 
Článek

Nyní se podle Váni dokončuje střední část, na kterou bude následně umístěn dřík sloupu, hlavice a socha Panny Marie. Stavba začala v polovině února, poté co s umístěním repliky vyjádřilo souhlas pražské zastupitelstvo.

Střední část je podle sochaře nejsložitějším prvkem, který ponese váhu sloupu a sochy. Dosud sochař a jeho tým sestavili něco přes sto kamenných dílů o váze téměř padesát tun. "Mám radost z toho, že pracujeme, že to jde dobře a že po čtvrt století můžeme to dílo našich rukou vidět tam, kam patří," řekl Váňa. Dodal, že nyní se začne pracovat na balustrádě.

Sloup měl být původně hotov v polovině září, harmonogram však počítal s měsíční pauzou danou každoročními velikonočními trhy. Ty se v důsledku opatření proti šíření nového typu koronaviru nekonaly, takže stavba pokračovala bez přerušení. Nový termín dokončení dohodnutý se stavebním úřadem a Technickou správou komunikací (TSK) je proto 15. srpna, podle Váni je nicméně pravděpodobné, že sloup stihnou dokončit ještě dříve.

Další pokus o návrat mariánského sloupu na pražské náměstí. Dlažba už je dole

Město původně plánovalo, že odpustí poplatek za zábor staveniště, který činí více než milion korun. Nakonec jej však musí Váňa a jeho tým zaplatit. Peníze na to pocházejí z darů, které lidé posílají Společnosti pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

Foto: Novinky

Mariánský sloup

Podle sochaře to zatím vypadá, že se vybere dostatek peněz. Upozornil také na fakt, že město v souvislosti s koronavirovou krizí odpustilo poplatky za zábor všem restauračním předzahrádkám včetně těch na Staroměstském náměstí. "Jsme vlastně jediní, kdo tam hrdinně platí," podotkl.

Pražští zastupitelé dříve opakovaně odmítli vyjádřit s umístěním repliky původního sloupu souhlas. Situace se změnila koncem letošního ledna, kdy se v zastupitelstvu našla většina k revokaci původního nesouhlasného stanoviska města. V návaznosti na to TSK povolila stavbě zábor.

Mariánský sloup se může vrátit na Staroměstské náměstí v Praze

Ne všichni Pražané jsou nicméně příznivci návratu sloupu. Vznikly proti němu i petice, jednu z nich organizuje například bývalá komunistická poslankyně Marta Semelová. Původní sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie.

O jeho návratu se diskutuje od 90. let. Zastánci obnovy jej považují za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

Anketa

Jste pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze?
Ano
47,6 %
Ne
47,5 %
Je mi to jedno
4,9 %
Celkem hlasovalo 1353 čtenářů.

Reklama

Výběr článků