Hlavní obsah

Rekonstrukční tým české armády v Afghánistánu skončil

19. 7. 2013, 12:38 – Jindřichův Hradec

Pětiletá mise českého vojenského provinčního rekonstrukčního týmu Lógar na území Afghánistánu skončila. Definitivně ji uzavřel páteční slavnostní nástup a ocenění 11. jednotky v Jindřichově Hradci. Od roku 2008 nasadila česká armáda v provinčním rekonstrukčním týmu Lógar 2597 vojáků. Jeden z nich tam přišel o život a deset jich bylo zraněno, řekl velitel 11. jednotky Vladimír Jelínek.

Foto: David Veis, ČTK

Definitivně misi českého vojenského provinčního rekonstrukčního týmu Lógar uzavřel slavnostní nástup a ocenění 11. jednotky v Jindřichově Hradci. Na snímku je náměstkyně ministra obrany Lenka Ptáčková Melicharová.

Článek

„Naším úkolem byla podpora humanitární a rekonstrukční činnosti,“ uvedl. Čeští vojáci se podíleli například na výcviku afghánských bezpečnostních složek, ale zároveň třeba pomáhali s vybavováním tamních knihoven.

V pátek se na slavnostním nástupu v Jindřichově Hradci představila zhruba stovka členů provinčního rekonstrukčního týmu. Ti se na závěr mise podíleli na odsunu materiálu z Afghánistánu a na ukončení činnosti.

Tým Lógar se od roku 2008 zapojil na afghánském území do 2582 operací. Česká armáda však v zemi nadále zůstane. Například bude hlídat vojenskou leteckou základnu Bagrám, která se nachází severně od afghánského hlavního města Kábul. Do ostrahy jednoho z největších amerických vojenských zařízení v zemi se zapojí od začátku listopadu.

V příštím roce by odpovědnost za bezpečnost státu měly převzít afghánské vládní síly, proto se stahují i další české jednotky. V druhé polovině září skončí poradenský tým ve Vardaku. Při spojeneckém velitelství v Kábulu také od příštího roku dále nebude působit česká protichemická jednotka.

Reklama

Výběr článků