Hlavní obsah

Rakušan odvolá šéfa České pošty. Také se sešel s Redlem

19. 6. 2022, 13:22

Ministr vnitra a předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan plánuje odvolání generálního ředitele České pošty Romana Knapa. Sejde se s ním příští týden, aby s ním projednal termín a způsob jeho odchodu. Na funkci chce vypsat výběrové řízení. Uvedl to v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi (ČT).

Foto: Profimedia.cz

Generální ředitel České pošty Roman Knap

Článek

Rakušan podle svých slov uvažoval o odvolání Knapa již dříve s tím, že by odešel na podzim. Jeho rozhodování urychlila informace o setkání Knapa s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Schůzka se měla uskutečnit za předchozího ministra vnitra Jana Hamáčka.

Rakušan: Dobíhá nás minulost

„Já jsem dlouhodobě zamýšlel přijít se změnami v managementu České pošty. Příští týden budu mít schůzku s Romanem Knapem a měli bychom hledat termín a způsob jeho odchodu,” uvedl Rakušan s tím, že Knapa chtěl původně odvolat až poté, co pošta získá novou poštovní licenci nebo dokončí některé strategické kroky.

Kvůli schůzkám s Redlem rezignuje na svůj post ministr školství Petr Gazdík (STAN). Zlínský podnikatel je mezi obviněnými v kauze údajné korupce v pražském dopravním podniku, ve které figuruje také bývalý náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček.

Rakušan na začátku února odvolal osm členů z 15členné dozorčí rady České pošty a devátý sám odstoupil. Odvolané radní označil za politické trafikanty, které nahradili odborníci. Knap je generálním ředitelem pošty od roku 2018, kdy zvítězil ve výběrovém řízení vypsaném tehdejším ministrem vnitra Lubomírem Metnarem (za ANO). Před tím vedl českou pobočku softwarové firmy SAP.

Gazdíkovy schůzky vrhají na STAN špatné světlo. Jsou nevysvětlitelné, řekl Rakušan

V posledních letech státní Česká pošta hospodaří v červených číslech. Za loňský rok podnik počítá se ztrátou kolem 800 až 900 milionů korun, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v roce 2020, kdy hospodaření pošty skončilo ztrátou 1,356 miliardy Kč po zdanění.

Důvodem ztrát je podle vedení firmy neuhrazená úhrada státu za objednávané základní služby. Stát v současnosti podniku dluží šest miliard Kč. Většinu dlužné částky již však pošta podle informací ČTK vyčerpala v podobě úvěrů.

PŘEHLEDNĚ: Kdo je kdo na seznamu obviněných v kauze Hlubuček

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků