Hlavní obsah

Provokace se minula účinkem, Češi si notují s Poláky a krteček vytáhl RPG

Snaha poškodit vztahy mezi Českou republikou a Polskem propracovanou a rozsáhlou dezinformační kampaní se i díky jejímu včasnému odhalení minula účinkem. Češi i Poláci se fiktivnímu sporu o Těšínsko, který nese znaky hybridní války, postavili humorem, a to navzdory tomu, že celou záležitost uváděli na pravou míru i vrcholní politici.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski

Článek

Kampaň odkazující se na neexistující články, smyšlená vyjádření a burcující lidi k účasti na demonstraci pozbyla atraktivity po odhalení jejího zákulisí na Seznam Zprávách.

Namísto řevnivosti a antipatií se na obou stranách dnes již spíše formálních hranic objevily zcela opačné projevy, které spojily i českého Krtečka například s podobně populární animovanou postavičkou, kterou je u našich severních sousedů pes Reksio.

Objevily se i snahy o bližší integraci obou zemí mimo jiné na základě jistých vexikologických podobností (vexikologie - obor zabývající se historií a symbolikou vlajek).

Češi by získali nejen přístup k Baltskému moři, ale rovněž ke Královci, který si někteří začali nárokovat v souvislosti s agresí nejmenované východní mocnosti vůči Ukrajině.

Ostatně styčných bodů mezi Čechy a Poláky je rozhodně více, než těch, které by i historicky obě země rozdělovaly.

Což konečně potvrdil i polský ministr zahraničí Radosław Sikorski, který připomněl, že za počínání Polska v roce 1938 se již dříve omluvil polský prezident Lech Kaczyński.

Celkem jasný postoj, co si o provokaci, která by podle všeho mohla mít ruské pozadí, myslí, ukázal jinak veskrze mírumilovný Krteček spolu s dalšími oblíbenými postavičkami, které jsou pro leckoho synonymem obou národů.

Výběr článků

Načítám