Hlavní obsah

Prezident dostal od studenta motorku. Model vyfrézovaný z hliníkové slitiny

Plzeň

Na téhle motorce si sice prezident Petr Pavel nezajezdí, za to je to exponát, který dost možná nemá ve světě konkurenci. Ani ne dva kilogramy těžký a dvacet centimetrů dlouhý model motocyklu vyfrézoval Jiří Hruška, student strojní fakulty plzeňské Západočeské univerzity, z jediného kusu hliníkové slitiny.

Foto: ZČU

Model motorky, který si od plzeňského studenta převzal prezident Petr Pavel

Článek

Neobvyklý prezent předal Hruška prezidentovi 26. listopadu na Hradě při setkání hlavy státu s mladými techniky a řemeslníky, kteří soutěžili na evropském šampionátu odborných dovedností EuroSkills.

„Myslím, že byl nadšený,“ řekl Novinkám Hruška. „Už když zahajoval úvodní slovo, pokukoval, co to držím v rukou. Jestli si model dá na stůl nebo skončí někde mezi dary, to samozřejmě netuším,“ podotkl Hruška.

Zmíněným mezinárodním kláním to všechno začalo. Když se na něj Jiří Hruška před dvěma lety probojoval jako vítěz národní soutěže v CNC frézování, tehdy se konalo v polském Gdaňsku, dostal náročný úkol: naprogramovat a obrobit model motocyklu.

„Jenže to tehdy nedopadlo podle mých představ. Ono v akci je všechno jinak. Hlava jede, čas letí a nervy pracují. Dal jsem si ale za cíl, že tu motorku jednou vyrobím. A napadlo mě, proč ji rovnou nezhotovit jako dárek pro momentálně nejznámějšího motorkáře v zemi,“ uvedl.

Foto: Hospodářská komora České republiky

Jiří Hruška se svým výtvorem

Celý proces od prvního nápadu po hotový výrobek zabral přibližně půl roku. „Vlastní frézování trvalo deset hodin,“ upřesnil Hruška. Motorku doplnila kovová elipsa umístěná na dřevěné podložce.

Podle Vladimíra Duchka, děkana strojní fakulty, je Jirkův příběh důkazem, že Západočeská univerzita má talentované studenty s výbornými výsledky. „Technologií obrábění se u nás zabýváme dlouhá léta a patří k oblastem, ve kterých jsme tradičně silní. Díky špičkovému vybavení jsme se mohli stát centrem přípravy národních mistrů v CNC frézování pro evropský šampionát EuroSkills,“ dodal děkan.

Foto: ZČU

Setkání na Hradě

EuroSkills je největší evropská soutěž řemesel, technických a technologických oborů pro mladé profesionály do pětadvaceti let. Letos se konala v září v Dánsku. „Já jsem se jí tentokrát zúčastnil již jako trenér,“ uzavřel Jiří Hruška.

Související témata:

Výběr článků

Načítám