Hlavní obsah

Přes tisíc maminek s kočárkem upozornilo na problémy v pražské dopravě

25. 5. 2011, 18:18 – Praha

Maminky nespokojené s úrovní pražské dopravy o sobě daly hlasitě vědět, když ve středu odpoledne překonaly v Praze ve Žlutých lázních český rekord z loňského roku v největším počtu kočárků na jednom místě. Společně tak vzkázaly ostatním Pražanům: "Buďte k nám, prosím, ohleduplnější."

Maminkovská megapárty v pražských Žlutých lázníchVideo: Novinky

 
Článek

"Kočárků se nakonec sešlo 1002," potvrzuje vytvoření rekordu Lukáš Nádvorník z pořádajícího maminkovského serveru Babyweb.cz.

Cílem rodinného happeningu "S kočárkem Prahou" bylo upozornit na problémy, které trápí mladé rodiny, zejména maminky s malými dětmi v pražské dopravě. Maminky touto neobvyklou, ale působivou formou požádaly své spoluobčany, aby se nechovali lhostejně k těhotným ženám v dopravních prostředcích, aby pomáhali maminkám s kočárky, ale také, aby obchodní centra zřídila adekvátní parkovací místa pro mladé rodiny vozící děti v autosedačkách.

"Hromadná fotografie maminek s kočárky by měla být v médiích tím nejsilnějším apelem na veřejnost," říká další spoluorganizátorka akce Olga Kunešová.

Maminkovská megapárty

Kromě kočárkového rekordu se stovky maminek zúčastnily zřejmě největší maminkovské párty v české historii. Na pódiu probíhal čtyři hodiny program, kde se střídali klauni, animátoři, dětská vystoupení včetně módní přehlídky, kde modelkami byly dokonce přítomné malinké slečny. Desítky firem předváděly své výrobky pro děti a pořádaly ochutnávky.

Improvizovaný fotoateliér nabízel zdarma fotografování dětí s rodiči a zařazení všech fotografií do soutěže.

Středeční akcí ale apel na slušnost Pražanů nekončí. "Budeme i nadále bojovat za to, aby se maminky dočkaly adekvátního zacházení, jak v městské dopravě, tak například při parkování v nákupních centrech. Lidé by měli být méně lhostejní a úřady provést některé změny v předpisech - například zrušit nesmyslné omezení pouze jednoho kočárku v autobuse či tramvaji," dodává šéfredaktorka serveru Babyweb.cz Jarmila Jelínková.

Dostavily se i známé osobnosti

Akce nenechala chladnými ani mnoho známých maminek a tatínků. Podpořit myšlenku ohleduplnosti k maminkám přišli moderátorky Gábina Partyšová, Zuzana Belohorcová, herečka Tereza Kostková, modelka Agáta Hanychová, herec Roman Vojtek, moderátor Bořek Slezáček a mnoho dalších. Nechyběla ani kompletní rodina Leoše Mareše.

"S Aničkou jezdím hromadnou dopravou celkem často a je pravda, že když vidím chování některých spolucestujících k maminkám s kočárky, máme vůči vyspělým zemím co dohánět. Nejen, co se týká obyčejné lidské slušnosti, ale také bych uvítala více zájmu o zlepšení situace ze strany našich politiků," shrnula za všechny Olga Menzelová.

Reklama

Související témata:

Výběr článků