Hlavní obsah

Předseda antimonopolního úřadu Rafaj zatím zabavené miliony nedostane

27. 4. 2019, 17:21
Právo, Radim Vaculík

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj se nedočkal vrácení zhruba dvou milionů korun a dalších věcí, které mu policie zabavila při domovní prohlídce 7. března. Podle zjištění Práva kriminalisté a státní zástupce nevyhověli Rafajově žádosti, aby dostal všechno zpět.

Foto: archív, Právo

Petr Rafaj (ČSSD)

Článek

„Nic mu zatím nevrátili, ani peníze, ani další věci,“ řekl tento týden Právu důvěryhodný zdroj seznámený s případem. Podle něj vysvětlila policie odmítavé stanovisko tím, že nadále probíhá prověřování kauzy možné korupce a nezákonných snah ovlivnit rozhodnutí ÚOHS ve sporu o desetimiliardovou zakázku na elektronické mýtné. A že detektivové nyní analyzují důkazy zajištěné při domovních prohlídkách, tedy i u Rafaje doma, ale také v jeho kanceláři v brněnském sídle ÚOHS.

Čeká se i týdny

„Vedou tam finanční šetření týkající se původu těch peněz, ale obecně i jeho (Rafajova) majetku. A to většinou trvá i několik měsíců,“ nastínil důvod trvajícího zabavení Rafajových věcí zdroj redakce. Jak už Právo informovalo, detektivové z brněnské pobočky Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) nechali také prověřit možné stopy na obálkách, v nichž měl Rafaj doma peníze uloženy, a také na samotných bankovkách.

Mohly na nich být jak otisky prstů, tak stopy DNA. „V takovém případě se na výsledky expertiz čeká řádově týdny,“ řekl další zdroj Práva. I to je tedy možný důvod, proč zatím policie odmítla Rafajově žádosti vyhovět.

Mnohem zásadnější je ale skutečnost, že šéf ÚOHS při zabavování tak vysoké finanční hotovosti u něj doma kriminalistům dostatečně původ nalezených peněz nedoložil. Šlo o dva miliony korun, přičemž bankovky nebyly pohromadě na jednom místě, ale v několika obálkách, některé z nich zastrčené vzadu za oblečením ve skříni či v šatníku.

Papíry i disky

Kriminalisté také Rafajovi zajistili další hotovost. Podle protokolu k domovní prohlídce tam našli 200 tisíc korun. Navíc mu zabavili stovky listů dokumentů, flash disky a na několik hodin i mobilní telefon. Ani tyto věci ale zatím předseda ÚOHS zpět nedostal. „Rozhodnutí policie a státního zástupce byla obecně, co se týká věcí zabavených při domovních prohlídkách, zatím ve všech případech negativní, tedy že nevraceli nic,“ doplnil zdroj Práva.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Sídlo společnosti Kapsch v centru Prahy

Dozorový žalobce Radek Mezlík z brněnské pobočky vrchního státního zastupitelství v Olomouci se k tomu ale odmítl redakci vyjádřit. „Nezlobte se, ale probíhající úkony trestního řízení, které je neveřejné, nebudeme jakkoli komentovat,“ uvedl pouze. Rafaj si na postup policistů i státního zástupce při prohlídce v kancelářích antimonopolního úřadu stěžoval, a to jak na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), tak k Ústavnímu soudu.

Nejvyšší žalobci nerozhodli

„Tato podání ještě vyřešena nebyla. Formulovali je jako podnět k výkonu dohledu nad postupem dozorového státního zastupitelství, ale je na nás, jak to vyhodnotíme. V této fázi se tím tedy zabýváme, ale ještě to vyřízeno nebylo,“ řekl Právu mluvčí NSZ Petr Malý. Rafajovi také vadil rozsah zabavených věcí, který byl prý větší než ten povolený soudem.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Jaroslav Faltýnek (ANO)

„Pan předseda ÚOHS podal žádost o vrácení zajištěných věcí, které byly dle našeho názoru zajištěny nedůvodně a nezákonně,“ sdělil již dříve Právu Rafajův advokát David Kojzar. Zatím ale jeho klient neuspěl.

Policie Rafaje podezřívá, že z pokynu místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka činil prostřednictvím místopředsedkyně ÚOHS Evy Kubišové v úřadu kroky ve prospěch stávajícího provozovatele mýtného, firmy Kapsch, o což podle soudního příkazu žádal Faltýnka šéf této společnosti Karel Feix. Podle soudního příkazu k domovní prohlídce je Rafaj podezřelý z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby.

Reklama

Související témata:

Výběr článků